Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

120 let Viktorie Žižkov. Praha 3 fotbalové legendě připravila výstavu

Náměstí Radost bude od pátku 19. května výstavním prostorem. Městská část Praha 3 zde instaluje expozici „Cesta do hlubin fotbalový duše“, která připomíná 120 let od založení Viktorie Žižkov.

„Viktorka je nedílnou součástí žižkovského koloritu i celé Prahy 3, přízeň tomuto klubu se dědí z generace na generaci. Venkovní výstavou se chceme symbolicky poklonit stodvacetileté tradici, kterou Viktorka představuje. Věřím, že příběh, který tímto vyprávíme, zaujme nejen fotbalové fandy, ale i širokou veřejnost,“ říká Pavel Křeček, radní Prahy 3 pro kulturu.

Deset výstavních ploch na náměstí Radost nabídne deset kapitol z historie Viktorie Žižkov. Expozice se zaměří nejen na samotné založení klubu, za nímž v roce 1903 stáli studenti Reálného gymnasia na Žižkově, ale i na stadiony, kde fotbalisté Viktorie Žižkov nastupovali, slavné mezinárodní zápasy či památnou sezonu 1927/1928, v níž klub získal svůj dosud jediný mistrovský titul.

Výstava v neposlední řadě připomene slavné hráče v dresu s červenými a bílými pruhy. Vzpomenuto bude například na herce a komika Vlastu Buriana, který za Viktorii Žižkov v roce 1917 chytal, jeho následovníka mezi tyčemi Václava Bendu, jenž mj. proslul dlouhými výkopy, nebo oceňovaného obránce a mistra ligy s Viktorií Žižkov Karla Steinera. Prostor bude věnován i fotbalovým osobnostem z nynější české reprezentace, jež rovněž mají žižkovskou minulost – Jaroslavu Šilhavému, Tomášovi Součkovi a dalším.

„Jsme moc rádi, že tato výstava bude na náměstí Radost realizována. Věříme, že zaujme nejen fanoušky, kteří si půjdou koupit vstupenky, ale i každého, kdo bude přes park procházet,“ říká mluvčí Viktorie Žižkov Pavel Werner.

Rozlučka Daniela Pudila

Na instalaci expozice naváže v sobotu 20. května speciální fotbalový program. Viktoria Žižkov nastoupí v tradičních 10:15 hodin na svém stadionu proti FK Pardubice „B“. Od 14 hodin je na programu rozlučka Daniela Pudila, a to formou exhibičního utkání mezi Realem Top Praha a anglickým celkem Sheffield Wednesday. Pudil ukončil profesionální fotbalovou kariéru právě ve Viktorii Žižkov a za Sheffield Wednesday v minulosti nastupoval. V dresu Realu Top Praha se na jeho počest představí například fotbalisté Jan Koller, Tomáš Ujfaluši, Vladimír Šmicer, David Lafata, hokejisté Ondřej Pavelec, Jiří Tlustý, Marek Pinc, nebo herec Jakub Štáfek.

Všichni zájemci si tuto výstavu, jejímž autorem je Jan Vlk, budou moci prohlédnout na náměstí Radost od pátku 19. května odpoledne do 27. září letošního roku.

Viktorka 120 let - ukázka panelu

 

Sdílet:

Jiří Hannich

17. 05. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG 0573

Oslavy jubilejních svateb

17. 05. 2023
 DSC3226 (1)

Beachvolejbal můžete trénovat i na Vítkově

18. 05. 2023
projektil knihovna zizkov 289 f   web

Knihovny na Trojce myslí i na seniory

19. 05. 2023
Další zprávy
Login