Rodičovská dovolená

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené a k této věci bych na Vás měla 2 otázky: 1) Od včerejšího dne (27.7) je v platnosti dodání prohlášení o tom, že rodič a dítě mají bydliště na území ČR. Prosím, je na pobočce ÚP v Seifertově ul. 51 formulář k této věci k dispozici? A kde si jej tam mohu vyzvednout? A mohu jej vyplnit případně v místě ÚP a ihned jej odevzdat, nebo bude zapotřebí třeba ještě podpis manžela? Chtěla jsem formulář stáhnout z webu, ale bohužel bezvýsledně. 2) Má dcera se narodila 1/8/2011. Před jejím narozením jsem byla (a stále jsem) v zaměstnaneckém poměru na dobu neurčitou a výši platu jsem měla takovou, že jsem si mohla zažádat o 2 letou rodičovskou dovolenou, což jsem také udělala. Tím pádem by mě měl rodičovský příspěvěk chodit do věku 2 let mé dcery, tzn. do 1/8/2013. V práci jsem však uvedla, že se vrátím až budou dceři 3 roky a k této věci bych se chtěla zeptat na toto: a) Je mi jasné, že ten 3 rok nebudu pobírat žádný rodičovský příspěvěk, ale bude mi stát / zaměstnavatel hradit sociální a zdravotní pojištění? Předpokládám, že ano, ale ráda bych od Vás slyšela vysvětlení a zda bude třeba nutné vyplnit nějaký formulář? b) V případě, že znovu otěhotním a mé druhé dítě se narodí po datu 1/8/2013, čili v době, kdy již nebudu pobírat rodičovský příspěvěk na 1. dítě, ale zároveň nebudu ještě chodit do práce, jelikož jsem zaměstnavateli uvedla, že se vrátím až ve věku 3 let mého prvního dítěte, tak bych chtěla vědět, zda když porodím v tomto období, tzn. v období od 2/8/2013 do 31/7/2014, bude mi opět přiznána mateřská, která se mi bude počítat z mého platu? A budu opět potřebovat nějaký formulář? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
k Vašim dotazům sděluji následující:

  1. Vzhledem k tomu, že jste celá rodina občany ČR, stačí zde na úřadě podepsat protokol, který máme pro klienty připraven. Postačí podpis Váš, jelikož žadatelkou o dávku jste Vy.
  2. a) ano, pokud jste si zvolila dvouletou variantu, skončí Vám rodičovský příspěvek dovršením dvou let věku dítěte, avšak dle Vašeho sdělení, čerpáte RP dle nových pravidel, přesně tedy řečeno budete RP pobírat do vyčerpání výše 220 000,- Kč. Ohledně zdravotního pojištění se informujte na zdravotní pojišťovně, ohledně sociálního pojištění na příslušné správě sociálního zabezpečení. Tyto dávky náš úřad nedělá, proto Vám nejsem schopna přesně odpovědět.

b) Ohledně mateřské se obraťte také na příslušnou správu sociálního zabezpečení, nemocenské dávky náš úřad nedělá, proto Vám přesné informace nesdělím. Mohu Vám jen sdělit, že budete po skončení peněžité pomoci v mateřství opět pobírat rodičovský příspěvek – výši si určíte dle výše Vašeho denního vyměřovacího základu.

S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)