příspěvek na auto

Dobrý den Nezlobte se že obtěžuji, ale mám plný invalidní důchod 3. stupně. Před pěti lety,jsem si zažádal o dotaci na nové auto, dostal jsem příspěvek 95.000,- Kč. Koupil jsem si Opel Vectra r.v.: 1997. V březnu letošního, roku mi končí pětiletá lhůta možnosti dalšího příspěvku na nové auto, nebo na jeho servis.Dnes jsem byl na sociálním úřadě zde, v Mladé Boleslavi. Bylo mi řečeno, že si mám přijít zažádat až za dalších 5let. Momentálně mám auto nepojizdné a z mého invalidního důchodu nelze zafinancovat nutnou opravu,abych prošel STK a tudíž přicházím i o příspěvky na pohonné hmoty.Je to v tuto chvíli pro mě neúnosné, tak se chci zeptat, jak to tedy skutečně je, nebo zda nelze udělit nějakou vyjímku. Děkuji R. B.

Dobrý den,
protože 5-ti letá lhůta vyprší až v březnu, je možné požádat o možnost vrácení alikvotní částky již poskytnutého příspěvku na auto. Při tom je nutno doložit, že auto je prodáno, či vyřazeno (prodejní smlouvou, zápisem z technické kontroly ev. dalším dokladem o likvidaci). Poté Úřad práce (po zjištění, kdy byl žadateli příspěvek na auto před 5-ti lety převeden na účet) vyčíslí přeplatek a požádá o vrácení této částky. Pak teprve může začít běžet další správní řízení , tj. nová žádost o příspěvek na auto podle stávajících předpisů.

Příspěvky na pohonné hmoty (dříve příspěvek na provoz motorového vozidla) již nejsou vázány na auto. Od ledna jsou nahrazeny příspěvkem na mobilitu, který náleží automaticky žadateli, který je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P. Jedná se o částku 400,-- Kč měsíčně, která začne být vyplácena po vydání rozhodnutí o přiznání tohoto příspěvku od měsíce, ve kterém si zdravotně postižená osoba o tuto dávku požádá. Není-li zdravotně postižená osoba držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P musí také požádat o příspěvek na mobilitu a po provedeném šetření a posouzení  ji  ÚP sdělí, byla-li dávka přiznána.  

S pozdravem
Tvrdá Petra, Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3
ÚŘAD PRÁCE ČR-krajská pobočka pro hl. m. Prahu, kontaktní pracoviště v Praze 3