Porodné - kde, kdy a co s sebou

Dobry den, 27.7 se nam narodil syn. Chtela bych na vasem urade zazadat o porodne a rodicovsky prispevek. Jake dokumenty budu potrebovat? Kde mohu o tyto davky zadat? Je nejake casove omezeni do kdy musim o davky pozadat? Dekuji mnohokrat za zodpovezeni mych dotazu. S pozdravem a pranim hezkeho dne

Dobrý den, k Vašemu dotazu sděluji, veškeré informace o dávkách Porodné a Rodičovský příspěvek, včetně formulářů naleznete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí na adrese www.mpsv.cz, na úvodní stránce si rozkliknete záložku státní sociální podpora.

Žádosti podáváte podle místa svého trvalého pobytu na místně příslušném Úřadu práce hl. m. Prahy na pracovišti státní sociální podpory. Pokud bydlíte na Praze 3 sídlíme Seifertova 559/51 v budově Městské části Prahy 3, 1. patro, č. dveří 110. Sebou si přineste orig. rodného listu a občanský průkaz. K rodičovskému příspěvku je nutné doložit, pokud Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, potvrzení z Pražské správy sociálního zabezpečení o výši a období od kdy Vám je PPM přiznána a do kterého data. Formulář je též k dispozici na výše uvedených stránkách.

Žádosti k oběma dávkám si též můžete vytisknout z internetu a vyplnit již doma, nebo Vám budou předány při Vaší návštěvě a zde si je vyplníte.

O porodné musíte požádat do jednoho roku ode dne narození dítěte a rodičovský příspěvek můžete žádat tři měsíce zpětně od data podání žádosti.

Žádost o rodičovský příspěvek můžete podat nejvíce 60 dnů před vznikem nároku na RP.

Přeji hezký den
Ludmila Nováčková (vedoucí pracoviště SSP v Praze 3)