peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý večer, od 29.3. jsem na mateřské dovolené. Pracovní poměr nadále trvá. Termín porodu mám stanovený na 18.5. Vzhledem k tomu, že manžel (Čech) pracuje a žije v Německu,chtěla bych porodit tam a po dobu rodičovské dovolené pobývat s manželem (takže si musím nahlásit na místním úřadu pobyt). Budu nadále pobírat PPM z ČR? U mě nastává situace,kdy nevím,zda si mám zdravotní pojištění v ČR odhlásit a přihlásit se v Německu a z jaké pojistky se uhradí porod? RD pobírat zřejmě nebudu, protože střed zájmů je v zahraničí,což celkem nechápu,když jsem občanem ČR, x let tady odvádím státu daně a může být přece jedno,kde se budu starat o dítě.Na druhou stranu mi stále bude trvat pracovní poměr v ČR. Jak tuto situaci řešit? Děkuji za informace MM

Dobrý den,
k Vašemu dotazu sděluji následující.
Ohledně peněžité pomoci v mateřství se se svým dotazem obraťte na příslušnou Správu sociálního zabezpečení, která Vám ji vyplácí, ohledně zdravotního pojištění na Vaši zdravotní pojišťovnu. Já, Vám dokáži zodpovědět dotazy ohledně rodičovského příspěvku.

V případě, že jsou v rodině dva státy výkonu zaměstnání, vyplácí ten stát, kde se fakticky zdržuje matka s dítěte. Pouze v případě, že tento stát nemá tuto dávku, nebo ji má nižší, vyplácí (popř. doplácí do výše RP) druhý stát, kde trvá druhý pracovní poměr (ve Vašem případě, pokud by Vám v Německu nevznikl na RP nárok, na základě Vašeho pracovního poměru, Vám bude RP vyplácet Česká republika).

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat. S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)
ÚŘAD PRÁCE ČR - krajská pobočka pro hl. m. Prahu