nárok na příspěvky

Dobry den, potrebovala bych nutne poradit v techto vecech. Jeste nikdo mi neposkytnul presne informace, ktere potrebuji vedet drive, nez se mi dite narodi. Jsem vdaná na území ČR, manzel je cizinec clenskeho statu Evropske Unie, tedy Portugalec. Od července 2011 az do ted nikde nepracuji a take mi odpadlo placení zdravotního pojištění na území ČR, ponevadz jsem tehotna a pouzivam zdravotnictvi zde v Portugalsku. Jsem jiz ve 37 tydnu tehotenstvi a zacatkem brezna 2012 se nam ma narodit dite. Po mesici ci jak budu na tom s ditetem zdravotne dobre, se chceme vratit zpet do CR, kde mam trvalé bydliště. Vim, ze materskou nedostanu, ponevadz nesplnuji podminky. Pracovala jsem pouze pul roku v roce 2011, z toho 3 mesice pod jednou firmou, kde jsem mela otevrenou zivnost jako vedlejsi cinnost a dalsi 3 mesice jsem byla OSVC. O cervence 2011 az nyni nikde nepracuji. Potrebuji vedet tyto body, jestli mam narok na porodne, rodicovsky prispevek a jake dokumenty musim dolozit a prelozit k tomu, abych ziskala narok? 1. Mám nárok na porodné v CR? Olivnuje to nejak to, ze jsem prechodne zila mimo uzemi CR a po narozeni ditete, ktere se narodi v Portugalsku se chceme vratit do CR? Tedy dite bude mit obcanstvi Portugalske a chceme, aby melo i obcanstvi Ceske. Jake dokumenty potrebuji k dolozeni, abych ziskala prispevek na porodne na me prvni dite? Potrebuje se dolozit prijem za manzela? (ja nemam zadny prijem, takze nevim jakou formou bych mela dolozit muj neprijem a manzel vydelava v Portugalsku minimum) 2. Mam narok na rodičovský příspěvek v CR? Do kdy po narození dítěte mohu podat tuto zadost? Jake jsou podminky a jake dokumenty musim dolozit? Je nutny opet prijem meho manzela z Portugalska? 3. Dostanu rodičovský příspěvek, dle nového zákona 2012, ze i nepracujici, kteri si neplatili nemocenske pojisteni si mohou vybrat nekterou ze 4 variant nebo dostanou automaticky tu starší nejnižsí formu rodičovského příspěvku na 4 roky? 4. Je nutne apostilovat a prelozit oficialne rodny list narozeneho ditete? A take pokud bude potreba dolozit prijem meho manzela? Jake vsechny veci musim dolozit k tomu, abych ziskala tyto prispevky? Děkuji za pochopení a take předem za odpověď.

Dobrý den,
k Vaším dotazům sděluji následující:

1. Nárok na porodné má, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40, žena, která porodila první živé dítě. Dokládají se vždy příjmy matky i otce za předešlé uzavřené čtvrtletí, než ve kterém se dítě narodilo. Vy pouze sepíšete prohlášení o tom, že jste bez příjmů a otec dítěte si musí nechat čisté příjmy potvrdit v zahraničí. K žádosti o porodné je nutné vyplnit základní žádost, příjmové doklady, doložit doklady totožnosti a rodný list dítěte. O dávku můžete žádat maximálně rok zpětně od data narození dítěte.

2. Žádost o rodičovský příspěvek můžete žádat maximálně tři měsíce zpětně od data podání žádosti. Pokud otec dítěte bude pracovat v zahraničí a Vám v ČR nebude trvat pracovní poměr, musíte si o rodičovský příspěvek zažádat v zahraničí. Pouze v případě, že Vám na tyto dávky v zahraničí nevznikne nárok a vy prokážete, že Váš střed zájmů (bydliště) je v ČR nárok na rodičovský příspěvek máte zde. Do té doby, kdy budete žít v Portugalsku a v ČR nebudete mít pracovní poměr, nemáte na rodičovský příspěvek nárok. Vzhledem k tomu, že nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani na nemocenskou v souvislosti s porodem nemůžete činit volbu rodičovského příspěvku, bude Vám tedy vyplácen do 4 let věku dítěte. Pokud byste chtěla učinit volbu výše, musíte doložit potvrzený denní vyměřovací základ otce dítěte a podle jeho výše pak si můžete určit výši rodičovského příspěvku (zde však platí podmínka bydliště viz výše).

3. Viz odpověď č. 2

4. K žádosti můžete doložit rodný list – Apostilla , rodný list přeložen do ČJ, notářsky ověřen, nebo český rodný list, který vydává Brno.

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Přeji hezký den. S pozdravem
Tvrdá Petra (Vedoucí oddělení NSD pro Prahu 3)