uzavření sňatku s nezletilým

Dobry den, mam dotaz ohledne vzniku manželství. Týka se to zakonu o rodine, ve kterem se pise §13 (1) Manželství nemůže uzavřít nezletilý. Výjimečně, jestliže to je v souladu se společenským účelem manželství, může soud z důležitých důvodů povolit uzavření manželství nezletilému staršímu než šestnáct let. Bez tohoto povolení je manželství neplatné a soud vysloví neplatnost i bez návrhu. §13 (2) K výroku o neplatnosti manželství však nedojde a takové manželství se stane platným, jestliže manžel, který byl v době uzavření manželství nezletilý, již dovršil osmnáctý rok, nebo jestliže manželka otěhotněla. ... muj dotaz je takovy, zda-li je nutno žadat o soudni povoleni, jestliže manžel překročil 18tý rok (22) a maželka má 17 let. Jestli je možno stadardně vyplnit formuláře a nemít k tomu soudní povolení. Ze znění zakona jsem to tak pochopil, ale nevim jestli správně. predem dekuji za odpoved, Preji hezky den

Dobrý den, vážený pane Mikuliku,
z citovaných §§ 13 zákona č. 94/1963 Sb., o rodině , v platném znění, vyplývá, že pokud jeden ze snoubenců ještě není zletilý, ale dovršil již 16 let, může soud ze závažných důvodů (např. těhotenství snoubenky) povolit uzavření manželství před dovršením 18 roku věku. V případě, že by z nepozornosti či jiné nedbalosti úřednice na matrice došlo omylem k uzavření manželství bez povolení soudu staršímu 16 let, který ještě nedosáhl věku 18 let, by se manželství stalo platným, jestliže by v mezidobí tento snoubenec/snoubenka zletilosti dosáhl.

Ve Vašem případě je tedy bezpodmínečně nutné, aby v souladu s výše uvedeným zákonem o rodině Vaše snoubenka požádala soud o povolení uzavřít manželství, jinak není možné v ČR právoplatně sňatek uzavřít.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám hezký den.
S pozdravem
Ivana Trojanová (Odbor matriční / oddělení matrik a státního občanství)