Žižkovský masopust na videu

Přes vydatnou sněhovou nadílku si našlo cestu na Jiřák mnoho nadšenců masopustního veselí, kteří neváhali zapojit se do strašidelného průvodu a vzít útokem žižkovskou radnici. Nezapomnělo se ale ani na ty nejmenší, pro které byl připraven pestrý program v podobě her a říkadel.

142986_62282_Masopust_02.jpg

Letošní Žižkovský masopust začal již v sobotu 9. února. V Paláci Akropolis se uskutečnilo maškarní odpoledne pro děti, které bylo vyprodáno již několik dní dopředu.  Tancovalo se a hrálo pod taktovkou divadla V Pytli Petra Stolaře, který bavil děti i dospělé svým svérázným humorem – všichni měli za úkol hledat prase, které se tajně schovávalo mezi návštěvníky.

143489_62310_Masopust_39.jpg

Další den zahájila starostka Vladislava Hujová zabijačkové hody v kultovní hospodě U vystřelenýho oka v ulici U Božích bojovníků. K poslechu hrál dechový orchestr Žižkovanka, přítomní měli možnost ochutnat masopustní menu za skromných 40 Kč. V areálu Ulity Na Balkáně pak byl připraven další program pro děti – zábavné odpoledne se spoustou her a dílen tematicky navazovalo na knížku Žižkovské strašidelno od Pavla Vrány. Návštěvníci vyráběli prapodivné strašidelné masky, s nimiž pochodovali vpodvečer do kina Aera, kde se hezká akce zakončila promítáním animované pohádky.

143451_62308_Masopust_36.jpg

V úterý 12. února vypuklo pravé masopustní veselí. Od čtyř hodin odpoledne se shromáždily stovky lidí, kteří se chtěli zúčastnit maškarního průvodu, na náměstí Jiřího z Poděbrad. Nechyběli smrťáci, kuriózní masky strašidelných zvířat, vězni, hasiči, vojáci, flašinetář a řezníci. Hejkalové, kozy nebo draci patřili k těm nejpovedenějším maskám letošního ročníku, které vytvořili studenti Střední uměleckoprůmyslové školy. O hodinu později se průvod vydal k televizní věži a pak k Havlíčkovu náměstí, aby získal klíče od žižkovské radnice. Pochodoval i legendární Žižkovský Pepík, celou akci zpestřoval taneční soubor Studnice, jenž předváděl pravou folklórní podívanou.

143237_62295_Masopust_16.jpg

Přesně v 18 hodin dorazil rej masek k branám radnice, odkud z rukou starostky Vladislavy Hujové převzal symbolicky klíč a poté zamířil dolním Žižkovem k parku před Viktorkou. Tam na všechny čekalo překvapení v podobě obří huspeniny, která se zapsala svoji délkou do České knihy rekordů. Během necelé hodiny spořádali všichni přítomní chutný sulc. K unikátnímu kulinářskému umění jim hrála dechovka Žižkovská smršť. Celý večer zakončil ska mejdan kapely Sto zvířat.

143047_62285_Masopust_05.jpg

Recept na huspeninu, která se zapsala do České knihy rekordů:

Na 20 metrů bylo spotřebováno 308 kg surovin, čistá hmotnost 200 kg surovin. Hlavy, nožičky voda, sůl pepř celý, bobkový list, cibule česnek, ocet asipik, okurky kořenová zelenina. Z toho např. 3 kg koření, 7 kg česneku, 15 kg cibule, 10 kg želatiny, 10 kg zeleniny, 5 kg hrášku, 7 kg kyselých okurek, 7 l octa, 1,5 kg aspiku.