Milešovská 846/1, Praha 3 (roh náměstí Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice). tel.: +420 222 232 464

           galerie toyen - logo


infocentrum@praha3.cz                                          https://www.facebook.com/ICPraha3/

www.galerietoyen.cz                                                 https://www.facebook.com/GalerieToyen/

Otevírací doba pro veřejnost je pondělí a středa 9–19 hodin, úterý, čtvrtek a pátek 916 hodin.


Aktuální program v Informačním centru Praha 3 a v galerri Toyen:

IC program - únor 2019 - plakát GT - únor 2019 - Viktoria Ban-Jiránková

Informační centrum Praha 3 otevřelo počátkem února 2017 novou Galerii Toyen. Každý měsíc zde prezentuje dílo jednoho významného výtvarníka, který má vztah k Praze 3. „Městská část Praha 3 se dlouhodobě snaží o podporu umělecké komunity působící v této části, proto je součástí galerie i výstavní prostor, kterým chceme podpořit tvorbu umělců či akademických výtvarníků, kteří jsou spojení s naší městskou částí,“ uvedla starostka Vladislava Hujová.

V Galerii Toyen jste již mohli vidět výstavy akademických umělců Oldřicha Kulhánka, Jarmily Kalašové, Dimitrije Kadrnožky, Jiřího Šuhájka, Josefa Achrera či Jana Tichého.

V Informačním centru Praha 3 jsme pro Vás ve spolupráci s Archivem výtvarného umění otevřeli MINI KNIHOVNU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ A VÝZNAMNÝCH OSOBNOSTÍ. Návštěvníci Infocentra mohou využít knihovnu, poseděl, prolistovat a přečíst zajímavé knihy.

Od září připravujeme opět bohatý doprovodný program, včetně pokračování oblíbeného cyklu vlastivědných procházek po Žižkově, kinoprojekcí, cestovatelských přednášek, a těšit se můžete na cyklus moderovaných rozhovorů s významnými osobnostmi Prahy 3.

Každý čtvrtek od 10 do 14 hodin je k dispozici Ombudsman pro seniory, který poskytuje seniorům Prahy 3 poradenství v oblasti bydlení, důchodů, sociálních a zdravotnických služeb, volnočasových aktivit, zajišťuje bezplatné právní poradenství, doprovod při úředních jednáních a pomoc v tíživých životních situacích.

PROJEKTY PRO ZŠ NA ROK 2017/2018

1)         Prevence zubního kazu s dentálními hygienistkami

Program probíhající ve spolupráci s UK Lékařskou fakultou – obor dentální hygienistka. Program je zaměřený na prevenci zubního kazu, zdravou výživu, osvojení si správné techniky čištění zubů – detekce zubního plaku + nácvik správné techniky čištění s dentální hygienistkou.

Program bude probíhat v Infocentru v dopoledních hodinách.

2)         Výtvarný ateliér v galerii Toyen s ak. mal. Věrou Krumphanzlovou

Informační centrum Praha 3 nabízí výtvarný ateliér pod vedením akademické malířky Věry Krumphanzlové (mimo jiné ilustrátorka dětských časopisů – Mateřídouška, Ohníček). Děti budou malovat přímo v Galerii Toyen, obklopeni výtvarným uměním. Detailní informace o programu vám sdělí pracovníci Infocentra.

3)         Vlastivědné procházky po Praze 3

Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou nabízíme školákům vlastivědnou procházku po významných místech Prahy 3.

1. trasa – procházka po Parukářce, odkud jsou všechny památky jako na dlani,

pohovořilo by se o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté by se děti přesunuly a přes Prokopovu ulici, došly na radnici Prahy 3, kde by byla zajištěna prohlídka.

2. trasa by vedla od Informačního centra, odkud bychom se přemístili do kostela NSP a dále k Žižkovské věži, k radnici, kde by byla zajištěna prohlídka.

4)         Postbellum – Paměť národa – 4-hodinový komponovaný program pro 8. a 9. třídu – k hodinám dějepisu. Jedná se o zážitkový workshop „Den, kdy se mlčelo“ – workshop otevírá téma proměny české vesnice během kolektivizace. Cílem je seznámit děti líbivou interaktivní formou s historickými reáliemi a lidskoprávní tématikou, výchova k toleranci a porozumění, rozvoj argumentačních a komunikačních dovedností, rozvíjet kritické myšlení, prevence šikany, workshopy přispívají ke zlepšení klimatu ve třídách.

5)         Přírodovědecké přednášky 

a.         Povídání o lesní zvěři – šelmy

b.         Noční život pražských lesů

Nabízený program bude probíhat ve školním roce 2017/2018 v prostorách Informačního centra – v dopoledních hodinách.

Rádi byste doma chovali vlastního ježka? Informační centrum Praha 3 v rámci programu "Záchrana zvířátek" nabízí možnost fyzické adopce ježků. Více informací naleznete na: infocentrum@praha3.cz.

Podrobné kontakty naleznete zde.

Jednoduché dětství probouzí fantazii

V dalším pokračování cyklu Žižkovské rozhovory přivítal Martin Severa v Galerii Toyen jednu z našich nejpopulárnějších zpěvaček Jitku Zelenkovou.

Krátkým výčtem úspěchů této stálice naší populární hudby začal Martin Severa zajímavé povídání s Jitkou Zelenkovou, která se hned v úvoduIMG_0026 pustila do líčení svého dětství stráveného na několika místech naší republiky. Zavzpomínala na rodiče, oba byli bytostně spjati s hudbou, kteří díky své profesi často měnili místo svého pobytu. Malá Jitka tak na několik let skončila u babičky v Rakovníku. Milým a laskavým způsobem na tento pobyt Jitka vzpomínala, na králíky, slepice, kakao s chlebem či knedlíky s jahodami..., zkrátka jednoduché dětství, které ve vás probouzí fantazii, tak hodnotila tuto část svého života.

IMG_0016Řeč byla i o méně šťastném období, kdy onemocněla srdeční chorobou a léčila se několik měsíců v Poděbradech v lázních. S Poděbrady jsou ovšem spojeny i Jitčiny pěvecké začátky. Několik let, až do osmnácti, zde se svým tatínkem, který zde působil jako dirigent, bydlela.

Profesionálně zpívat se rozhodla poté, co vyhrála celostátní soutěž Talent 67 a v témže roce získala druhé místo v prvním ročníku festivalu amatérských zpěváků v Jihlavě.

Jitka Zelenková v další části pořadu vyprávěla divákům o své práci s předními našimi muzikanty a hudebními tělesy, přiblížila mnohaletou spolupráci s Karlem Gottem a Ladislavem Štaidlem. V upřímném rozhovoru se nevyhýbala ani ryze osobním věcem, když přiznala, že do Ladislava Štaidla byla několik let zamilovaná.IMG_0022 

Zpestřením těchto Žižkovských rozhovorů byly i dva videovstupy, v nichž Jitka ukázala dvě různé polohy své muzikálnosti. Nejprve si s multiinstrumentalistou Miroslavem Kořínkem "střihla" známou píseň Mackie Messer a ve druhém vstupu byli diváci překvapeni klipem, který natočila s muzikantem, který si říká Bruno Ferrari. Právě tato odbočka, jak to Jitka nazvala, jí podle vlastních slov přinesla nové impulsy a zkušenosti, jako je práce s mladými muzikanty a vystupování po klubech.

Na závěr Jitka Zelenková divákům prozradila, že právě natáčí své osmnácté album s názvem Intimity. "Bude to takový příjemný jazz, a oslavím tak padesát let na naší hudební scéně," řekla na rozloučenou.

                                                                                                                                                             Text: Jan Dvořák, foto: Pavel Šmída

 

 

Jitka Zelenková spojila s hudbou svůj profesní i osobní život.

Tónům a melodiím naslouchala Jitka Zelenková již od mládí. K hudbě ji vedli zejména rodiče, matka byla zpěvačka a otec dirigent. První větší úspěch přišel v sedmnácti letech, kdy vyhrála celostátní hudební soutěž Talent 67. Ještě před maturitou začala hostovat v pražských divadlech Rokoko a Apollo. V Rokoku vystupovala v hudebních hrách a ve společném programu se sourozenci Hanou a Petrem Ulrychovými. K významné spolupráci patří i koncertování s SHQ Karla Velebného, kde měla možnost rozvinout svůj jazzový talent. Už od svých pěveckých začátků vystupovala jako host s orchestry Karla Vlacha, Gustava Broma, Václava Hybše a také s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, který řídil Josef Vobruba a se kterým natočila svoje první nahrávky pro firmu Supraphon. Od roku 1973 zpívala s Karlem Gottem ve skupině Ladislava Štaidla.

Sólovou dráhu rozjela Jitka Zelenková v osmdesátých letech. Od té doby vydala sedmnáct alb, která obsahovala písně jako Ty mi smíš i lhát, Kdybys byl sám nebo Bez lásky láska není. Mimo jiné si také zahrála v hudební komedii Bylo čtvrt a bude půl, v psychologické Radosti až do rána či v seriálu Bylo nás šest.

Štaidlovu skupinu opustila po čtrnácti letech. Mezitím připravila spolu s klavíristou Rudolfem Roklem, který jí rovněž skládal hudbu, úspěšný recitál pro Redutu. Prohloubila také spolupráci s Orchestrem Gustava Broma a Big Bandem Felixe Slováčka. Kromě Česka vystupovala Jitka Zelenková i na Kubě, v Polsku nebo Německu. V roce 1993 získala za milion prodaných alb Zlatou desku Supraphonu. Dvakrát zvítězila v hudební Děčínské kotvě.

V současné době Jitka Zelenková vystupuje se sólovým recitálem, kde ji doprovází František Raba na kontrabas a Lev Rybalkin na klavír, dále vystupuje jako host Orchestru Gustava Broma, Big Bandu Felixe Slováčka, Golemu, Boom-bandu a dalších.

Fotogalerie