Pražští hygienici Pražanům doporučují nechat se preventivně očkovat proti chřipce 

Situace ve výskytu akutních respiračních a chřipkových infekcí je v Praze zatím klidná Podle aktuálních informací Hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) přibylo Pražanů s infekcí dýchacích cest v uplynulém, tj. 44. kalendářním týdnu a to jen velmi mírně. Nejvyšší počet nemocných je registrován ve věkové skupině dětí 0 – 5 let. Celkově hodnotíme situaci jako nadále klidnou, neboť dosud hlášená nemocnost je velmi nízká a většina onemocnění je způsobována nechřipkovými respiračními viry. Dosavadní situace je obdobná jako ve stejném období roku 2016.

Minulý týden začala pražská hygienická stanice zveřejňovat aktuální informace o výskytu hlášených akutních respiračních infekcí (dále jen „ARI“). Informace za uplynulý týden pravidelně aktualizujeme každé pondělí. Pod pojmem ARI je evidován soubor akutních onemocnění postihujících dýchací cesty a chřipku.

Doporučení pražských hygieniků je proto konzistentní a to nechat se preventivně proti chřipce očkovat. Stačí, když navštíví svého registrujícího praktického lékaře. Jde jednoznačně o nejúčinnější preventivní opatření. Očkování se doporučuje hlavně osobám s chronickým onemocněním plic, ledvin, srdce a také pro osoby po onkologických nemocech a obézní pacienty. Dále je očkování velmi vhodné i pro seniory starší 65 let a též lidi, kteří pracují nebo žijí ve větších kolektivech jako například ve zdravotnictví, sociálních službách či veřejném sektoru. Zdarma je očkování pro lidi starší 65 let a dále osoby s některými typy chronických onemocnění. Řada zdravotních pojišťoven však poskytuje významný finanční příspěvek na očkování proti chřipce i svým dalším pojištěncům. Bližší informace poskytnou přímo jednotlivé zdravotní pojišťovny. Optimální čas nechat se očkovat je právě nyní a to do konce listopadu, první poloviny měsíce prosince, podle aktuálního vývoje situace.

Níže jsou ještě uvedeny pro zájemce 2 grafy s vývojem hlášení ARI za hlavní město Prahu a to v rozdělení podle věkových skupin (první graf) a poté ve srovnání s rokem předchozím (druhý graf).

očkování proti chřipce - graf 1očkování proti chřipce graf 2  

RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA
ředitel hygienické stanice hl. m. Prahy

Související dokumenty