Zúčastněte se literárně dokumentárních výprav po stopách spisovatelů

Městská část Praha 3 pořáda literárně dokumentární výpravy, a to 14. 9. po stopách Jaroslava Seiferta a 21. 9. k první a poslední adrese novinářky Mileny Jesenské.

Čtv. 14. 9. 2017 od 17 hod.

Daniel Razím

Jaroslav Seifert a všecky krásy Žižkova

Jaroslav_Seifert_(sraz na Olšanském náměstí u kaple sv. Rocha před vchodem na Olšanské hřbitovy) – vstup volný

Literárně-dokumentární výprava po slavné pražské čtvrti, kde první český nositel Nobelovy ceny za literaturu prožil dětství a mládí. Ze svých vzpomínek a osobité atmosféry prostředí starého Žižkova po celý život čerpal inspiraci, například pro své rané sbírky Město v slzách a Samá láska či vzpomínkové knihy Hvězdy nad Rajskou zahradou a Všecky krásy světa. Zatímco jeho otec byl „uvědomělým socialistou“, matka byla zbožná katolička. „Tyto protiklady mi také trochu zůstaly –       v životě i v poezii,“ poznamenal v rozhovoru pro Večerní Prahu v roce 1968. Procházka bude prokládána básnickými i prozaickými texty Jaroslava Seiferta i jeho přátel a literárních kritiků.

 

 

Čtv. 21. 9. 2017 od 17 hod.

Pavla Plachá, Věra Zemanová

Žižkov – první a poslední adresa Mileny Jesenské

(sraz na ProkopovMilena_Jesenskáě náměstí u jezdecké sochy Jaroslava Haška) – vstup volný

Ačkoliv odvážná česká novinářka a překladatelka Milena Jesenská prožila větší část života ve Vídni a v oblasti Prahy 1, na Žižkově se narodila a ze Žižkova byla také v listopadu 1939 deportována do koncentračního tábora Ravensbrück, odkud se už nevrátila. O tom, jaké prostředí Milenu Jesenskou  formovalo, čím byla naprosto ojedinělá a jaký odkaz zanechala české i světové publicistice, literatuře, feminismu, politice a humanismu v rámci literárně-historické procházky promluví historičky Pavla Plachá a Věra Zemanová, editorky česko-německého sborníku Biografie, historie, vzpomínky/Biografie, Zeitgeschichte, Erinnerung (Aula, 2016), který představuje Milenu Jesenskou očima českých i německy mluvících publicistů, historiků, literárních vědců a politologů.