V informačním centru je vystavený unikátní Žižkovský betlém

Během prosince a ledna máte možnost zhlédnout Žižkovský betlém v Informačním centru Praha 3, který zachycuje Žižkov zcela ojedinělým a nevšedním způsobem.

starostka„Myšlenka, aby městská část Praha 3 měla svůj betlém, přišla již před lety. Je tu model schodů, jež jsou vstupní branou v Rokycanově ulici na dolní Žižkov, nechybí typické pavlače, silueta Vítkova a památníku. Kouzlo betléma tkví v tom, že se v něm nacházejí postavy jak reálné, tak fiktivní,“ uvedla starostka Vladislava Hujová, která byla přítomná během instalace betlému v informačním centru.betlém

Betlém vzdává hold „zakladatelům“ Žižkova, kteří se podíleli na tom, že roku 1881 byla naše čtvrť povýšená na město, významným výtvarníkům a literátům, kteří zde prožili značnou část svého  života, nebo na svoje bydliště zavzpomínali ve svém díle. Jsou tu ale i postavy jako Jára Cimrman, podle něhož je pojmenované legendární divadlo sídlící ve Štítného ulici. Jan Tleskač, jedna z tajemných postav Foglarova románu, letí jako kometa po obloze nad svatou rodinkou, kterou tvoří moderní Marie a Josefa s Ježíškem v kočárku. To vše umocňuje stylizace celého betlému do 20. let minulého století.

Žižkovský betlém, jehož autorem je výtvarník Richard Pešek spolu se studenty Střední uměleckoprůmyslové školy na Žižkově náměstí, působí jako stará zarámovaná, ručně kolorovaná fotografie. Každým rokem přibývaly figurky slavných osobností, jako Toyen, Drbna, Jaroslav Hašek, Švejk nebo Žižkovský Pepík se šťabajznou. Postavy betléma jsou průřezem společnosti té doby, některé smyšlené, jiné konkrétní, všechny však mají nějakou vazbu k Žižkovu. Figury, jejichž výška je cca 30 cm, jsou modelované a posléze odlité z licí hmoty – Acrystal. Betlém bude vystavený v informačním centru během prosince až do konce ledna příštího roku.

žižkovský_betlém_2017_web