Praha 3 otevřela nové komunitní centrum na Žižkově

Městská část Praha 3 otevřela nové Komunitní centrum na Žižkově. Na jeho chodu se spolu s radnicí podílí šest společností a klubů. Činnost centra vzájemně propojuje život seniorů, dětí, ale věnuje se i integraci cizinců. Nabízí kurzy, workshopy, hlídání dětí i poradenské služby. Jeho vznik podpořily šesti miliony korun Evropské fondy.

Slavnostního otevření centra 28. listopadu se zúčastnila pražská radní a zastupitelka Prahy 3 Irena Ropková a zástupce starostky Prahy 3 pro sociální oblast David Gregor. „Je velmi důležité, aby se po Praze rozvíjela komunitní centra. Náš projekt se podařilo rozjet i díky spolufinancování z evropských fondů. Myslím, že jde o smysluplně investované peníze,“ uvedla Ropková. DSC_0020

Komunitní centrum funguje na adrese Koněvova 65 a. „Toto místo jsme si vybrali, protože Jarov a horní Žižkov už má organizace, kde se lidé mohou společně scházet. Ulice Koněvova a DSC_0026Husitská se často odstrkují, kvůli tomu jak vypadají. Doufám ale, že se jejich vzhled díky chystané rekonstrukci brzy změní k lepšímu,“ vysvětlil výběr lokality David Gregor.

Cílem Komunitního centra Žižkov je především to, aby se tu setkávali senioři, rodiny a mládež, ale i příslušníci etnických menšin a imigranti. V centru působí šest organizací, které se společně s městskou částí podílejí na jeho fungování. Již nyní ho denně navštíví až 30 klientů. „Pro nás je DSC_0039 to veliký krok dopředu, získali jsme zázemí, kde můžeme dělat workshopy, což je naším cílem. Zaměřujeme se především na aktivity, kdy senioři učí mladé lidi to, co celý život dělali a v čem se vyznají. Svůj um tak mohou předat další generaci,“ popsala jednu z aktivit centra Eliška Šilerová DSC_0030ze společnosti Sdílny generací. Komunitní centrum nabízí také předškolní dětský klub, psychoterapeutické služby pro rodiny s dětmi nebo třeba kurz češtiny pro cizince. Na filmovém semináři mladí absolventi FAMU přibližují seniorům současný svět filmu. Na jiných workshopech se peče cukroví. Od nového roku chce organizace nabídnout zájemcům kurzy zaměřené na bylinkářství nebo kutilství.

Projekt za zhruba 6,5 milionu korun je financován z evropských fondů. Z operačního programu Praha – pól růstu získala městská část 6,14 milionu korun a 325 000 korun investovala sama.

                                                                                                                                                                         Text a foto: Katka Maršálová

Organizace podílející se na provozu centra

Městská část Praha 3, Beztíže, z. ú., Rodinné a komunitní centrum Paleček, z. s., Centrum pro integraci cizinců, o.p.s., Husitské centrum o.p.s., Nová Trojka, z. s., Sdílny generací, z. s.

                                                                                                                                                                                          

Fotogalerie