Žižkovský masopust slaví dvacáté narozeniny

Originální masky v podobě žižkovských strašidel, zabíjačkové pochoutky a překonání českého rekordu o největší huspeninu čeká návštěvníky již 20. jubilejního Žižkovského masopustu. Celou akci zakončí koncert kapely Sto zvířat v parku před stadionem Viktorky.

141705_62042_masopust_studnice.jpg

„Jsme si vědomi, že termín masopustu je letos shodný s jarními prázdninami. Ne každá rodina však odjíždí mimo Prahu, proto jsme v rámci masopustu připravili bohatý několikadenní program pro děti i dospělé,“ vysvětlila starostka Vladislava Hujová.

Masopust zahájí v sobotu 9. února od 14 hodin v Paláci Akropolis maškarním odpolednem pro nejmenší s Petrem Stolařem a jeho  s Divadlem v Pytli. Na  děti čeká odpoledne plné her a tance i s  masopustním občerstvením zdarma. Na tuto akci organizátoři doporučují v předstihu zakoupit vstupenku se symbolickým vstupným dvacet korun v pokladně zdejší kavárny, kapacita sálu v Akropoli totiž nestačí pro všechny zájemce (aktualizováno ke dni 6. února - kapacita sálu je již bohužel naplněna).

141034_61020_masopust_3.jpg

V neděli 10. února od 12 hodin zahájí starostka Vladislava Hujová zabijačkové hody v kultovní hospodě U vystřelenýho oka v ulici U Božích bojovníků. Až do večera zde bude možné ochutnat masopustní menu za 40 korun, k tanci i poslechu zahraje dechový orchestr Žižkovanka.

Nedělní masopustní program pro děti od 14 hodin je připraven v domě dětí a mládeže Ulita na Balkáně. Celé odpoledne budou soutěžit a vyrábět masky inspirované knížkou Žižkovské strašidelno. V podvečer se pak vydají průvodem až do kina Aero, kde dostanou občerstvení a podívají se na animovanou pohádku.

Den před Popeleční středou – v úterý 12. února – vypukne pravý karnevalový rej. Masopust letos opět ozdobí jediný český masopustní soubor, který se může pochlubit zápisem do knihy nemateriálního kulturního dědictví UNESCO - soubor Studnice. Do průvodu se těší i žižkovský dorost, studenti Střední uměleckoprůmyslové školy ze Žižkova náměstí přinesou tradiční obří masky, v průvodu nebudou chybět kejklíři, hasiči v historických uniformách ani flašinetáři. Už v 10 hodin dopoledne se mimořádně otevřou farmářské trhy na Jiřáku s nabídkou vepřových hodů a masopustních pochutin, na které volně naváže odpolední program.

141018_61022_Ttrasa_pruvodu.jpg

Od 16 hodin začne srocování masek na náměstí Jiřího z Poděbrad, k poslechu zahraje Žížkovská smršť a  bubeníci z Tam Tam Batucada. Masopustní průvod vyrazí do ulic úderem sedmnácté hodiny, v jeho průběhu budou rozdávány zabijačkové pochoutky. Oproti loňskému ročníku bude trasa ukončena v dolní části Žižkova. „Uvědomili jsme si, že v dolní části Žižkova se nekoná tolik akcí, a rádi bychom tak zapojili i další obyvatele třetí městské části do našich tradičních programů,“ odůvodnila změny starostka Vladislava Hujová. První větší zastávka bude v Mahlerových sadech u Žižkovské věže, kde budou rozdávány koláče a bude zde pokračovat kulturní program. Poté průvod projde Kubelíkovou a Lupáčovou ulicí a dorazí k radnici na Havlíčkově náměstí. Zde bude druhá větší zastávka, při které starostka předá průvodu symbolický klíč od Žižkova, a jeho účastníci odtud vyrazí ulicí Štítného a Husineckou až do parku před Viktorkou. Zde budou svědky pokusu o zápis do České knihy rekordů, tentokrát půjde o největší huspeninu. Výsledek pokusu budou moci diváci nejen zhlédnout, ale i sníst. Masopustní finále bude patřit kapele Sto zvířat.