Žižkov už popatnácté v rytmu jazzu

Po roce se opět na Žižkov vrací tradiční hudební festival Žižkov Meets Jazz, a to už po patnácté. Těšit se můžete na řadu zajímavých umělců a kapel.

inner_spacesJako každý rok se i letos můžete těšit na hudební festival Žižkov meets jazz. „Je to už tradiční akce, která je nedílnou součástí kulturního života na Žižkově,“ komentuje zástupce starostky pro oblast kultury Alexander Bellu.

Už po patnácté budeme moci zhlédnout produkci soudobých jazzových kapel, které se ale nebojí kreativně pracovat i s jinými hudebními žánry. Koncerty budou rozděleny do několika lokalit Galerie pod radnicí, v hospůdce U Vystřelenýho oka, v Atriu a také v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. A kdo na festivalu letos vystoupí? Kapel je celá řada a opravdu si vybere snad každý fanoušek jazzu.

Konkrétně se můžete těšit na Inner Spaces, Marz, Janoušek – Wroblev-ski quartet, JJ Jazzmen, Jiří Šimek Trio, Limbo a NOCZ. Jazzový kvintet Inner Spaces byl založen před sedmi lety na Jazzové akademii v polských Katovicích, kde v té době všichni členové kapely studovali. Inner Spaces se zaměřují na interpretaci autorských kompozic, kde jsou slyšitelné vlivy soudobé polské, české a skandinávské jazzové hudby. Kapela pravidelně koncertuje nejen na české a polské scéně, ale vystupovala také na festivalech v Londýně, v Edinburgu, v Paříži, ve Vídni, v Grazu, a dalších evropských městech. Inner Spaces mají na svém kontě již tři alba.wrobleski

Janoušek – Wroblevski quartet je nový projekt dvou bývalých dlouholetých spoluhráčů z kapely Mocca Malacco, kteří se po letech opět dali dohromady. Akustický kvartet ve složení trombón, alt saxofon, kontrabas a bicí ve skladbách z dílny obou leadrů tohoto tělesa prezentuje hudbu ovlivněnou různými směry jazzu od jeho počátků až po současnost. Jedná se o hudbu energickou, svěží, založenou na melodických linkách a ostinátních rytmických patternech. Kytarista a skladatel Jiří Šimek působí na hudební scéně už 15 let, hraje v několika pražských formacích převážně elektrojazzového zaměření. V roce 2009 založil svoje trio, se kterým hraje svoje skladby vycházející z jazzu, rocku, funky, elektronické hudby, ale i svérázně upravené písničky od Depeche Mode nebo Nirvany.

limboLimbo je kapela rozkročená mezi vícero žánry, v podstatě je nad nimi. V praxi balancuje mezi elektrifikovanou a akustickou sestavou. Na první pohled můžeme kapelu řadit k jazzově improvizingové scéně, navádí nás k tomu nástrojové obsazení, časté jazzové postupy – ale Limbo se z těchto pozic dokáže vyhoupnout k nedefinovatelné poloze, kdy lze mluvit především o hudbě, melodické, trochu melancholické, přesto objevné hudbě.

Kapela NOCZ zaujme již na první pohled. Osobitý charakter projektu udává interpretace skladeb norského trumpetisty Didrika Ingvaldsena, které kombinují současné trendy v experimentálním jazzu s klasickými free jazzovými postupy a tradičním obsazením kapely ve složení trumpeta, saxofon, kontrabas, bicí. Typická je velmi energická hra s výraznými dynamickými zlomy, kombinace prokomponovaných pasáží s volnými plochami, výrazná melodika, významná práce s rytmem v kompoziční práci, kolektivní improvizace.

Podrobný program naleznete ZDE.

program_2017