Žižkov po 70 letech opět zažil boje na barikádách

Ohlušující výstřely, výbuchy i plameny zachvátily v sobotu 9. května křižovatku ulic Prokopova a Sabinova pod Havlíčkovým náměstím. Stovky diváků si zde nenechaly ujít věrné ztvárnění bojů, které se v Praze 3 odehrály před 70 lety při Pražském povstání. Na náměstí se také odhalily pamětní desky povstaleckých velitelů, kteří bojovali na Žižkově.

263126_136203__MG_5055.jpg

Na čtyři stovky účinkujících v uniformách armád Wehrmachtu, československého odboje, „vlasovců“ a Sovětů byly k vidění v autentické dvouhodinové bitvě, která se odehrávala v okolí Havlíčkova náměstí jako připomínka výročí Pražského povstání i konce druhé světové války. Dokonalosti celé podívané ještě napomáhalo historické hlášení rozhlasu, vylepené dobové plakáty i vyhlášky na zdech domů nebo cedule s názvy ulic v němčině.

263062_136199__MG_4933.jpg

Členové klubu vojenské historie Gardekorps předvedli věrné ztvárnění boje o Prahu a zároveň představili i dobovou vojenskou techniku. Diváci zde měli unikátní možnost vidět například německý stíhač tanků Jagdpanzer 38(t) Hetzer, legendární sovětské tanky T–34/76 a T–34/85, dělostřelecké kanony, obrněné transportéry nebo motocykly a svoje stany zde rozložila i kompletní německá polní nemocnice.  Po celou dobu byla bojová ukázka doprovázená zasvěceným komentářem, takže všichni diváci měli přehled nejen o tom, co se v boji na barikádách právě děje, jaké zbraně a stroje jsou na bojišti, ale dostalo se jim i informací o historických souvislostech a dalších souvisejících událostech.

262996_136196_DSC_8780.jpg

Akcí Barikáda 2015 ale připomínka konce druhé světové války v Praze 3 zdaleka nekončí.  Městská část na květen připravila také výstavy na náměstí Jiřího z Poděbrad a v Galerii pod radnicí, květnové události připomněly i pietní akty na Pražačce a na Olšanských hřbitovech a tematické přednášky v Informačním centru Prahy 3.