Vnitroblok na Pražačce se změnil v zelenou oázu

Městská část Praha 3 předala veřejnosti k užívání vnitroblok Za Žižkovskou vozovnou, který v uplynulých měsících prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Zanedbaný prostor se změnil v zelenou odpočinkovou oázu se záhony, novými stromy, lavičkami, herními prvky pro děti i travnatou piknikovou zónou. Vnitroblok, jehož proměna vyšla žižkovskou radnici na 8,5 milionu korun, v úterý 19. června slavnostně otevřel zástupce starosty Pavel Sladkovský, spolu se starostkou Vladislavou Hujovou a zastupitelkou Martinou Šandovou.

Rozsáhlý prostor mezi domy o rozloze o velikosti zhruba tří tisíc metrů čtverečních se během rekonstrukce změnil v klidovou zelenou zónu rozdělenou do dvou rovin. V první z nich se střídají záhony a travnaté plochy se stromy, druhá pobytová rovina pak nabízí herní prvky pro děti, lavičky a další mobiliář i piknikovou travnatou plochu. Okolo celého prostoru vedou dlážděné a matové (sypané) cesty s lavičkami pro odpočinek, děti zde naleznou skluzavku a další herní prvky. Střed prostoru tvoří pikniková travnatá zóna s dřevěnými platy pro opalování.

Původní vzrostlé stromy, které byly do nového řešení zakomponovány doplnily nové dřeviny a keře, nevzhledný starý prostor pro nádoby na komunální odpad byl nahrazen krytými uzamykatelnými kontejnerovými stáními. Do nové parkové úpravy zakomponovali architekti na přání občanů z okolních domů také část skalky, kterou zde v minulosti vybudovala jedna z místních obyvatelek.

Vnitroblok se vstupem z ulice Za Žižkovskou vozovnou bude přes den volně otevřen všem občanům, nejen obyvatelům přilehlých domů, přes noc však bude uzamčen.

„Snahou žižkovské radnice bylo vytvořit otevřený čistý prostor, který mohou k odpočinku využívat všechny věkové skupiny obyvatel od dětí po seniory. Snažíme se všechny vhodné vnitrobloky, které máme v majetku, měnit v odpočinkové klidové zóny. Především v hustě zastavěných lokalitách Žižkova a Vinohrad je to často jediná možnost, jak lidem nabídnout zeleň v blízkosti jejich bydliště,“ uvedl zástupce starosty Pavel Sladkovský.

Před třemi roky tak prošel přeměnou vnitroblok v Soběslavské ulici na Královských Vinohradech, kde vyrostlo moderní dětské hřiště s pítkem, park pro venčení psů a klidová relaxační zelená zóna.Ve stádiu příprav je teď další revitalizace vnitrobloku přímo ve středu panelového komplexu Bezovka u Olšanského náměstí.