Venušiny dny ve Švehlovce 7.–11.3. 2018

Venušiny dny 2018Jen jeden den žen?

Od středy 7.3. do neděle 11.3. má žižkovská Venuše ve Švehlovce své dny. Lůno otevře třem exkluzivním premiérám, zahraničním hostům, poezii, solidaritě s bezdomovkyněmi, ale i ženskému boxu. Venušiny dny – fatální FEM festival – třetí ročník festivalu umění o ženách, od žen, s ženami i muži. Bude to nářez, MDŽ až na úplnou dřeň. Karafiáty nechte doma.

Odhalování hrdinky

Venušiny dny ve středu ve 20h odstartuje první ze tří premiér, které vznikly přímo pro tento festival. One Night je stand up komedie z válečného Bělehradu inspirovaná díly dvou chorvatských publicistek Vedrany Rudan a Slavenky Drakulić. Jedna ženská antihrdinka, bombardování, láska, nenávist, válka, dějiny, devadesátky a balkánský humor. Pod pojmem Balkán si nejspíše představíme "Jugošku" s pláží a mořem. A jací jsou Češi očima holky ze Srbska? Andrijana Trpković stojí nejen za námětem a překladem, ale postarala se i o výpravu. V režii Lucie Ferenzové se hudby a hlavní role ujala Markéta Dvořáková.

MDŽ jak Brno

V den, na který celý rok napjatě čekáme, 8. března v 17:30h uvádí studenti brněnské JAMU v režii Alexandry Bolfové performance ve veřejném prostoru Kabanová ft. mladá Kostelnička. Dvě ženy, oběti společnosti, ve které žijí. Do jaké míry si za to mohou samy? Předměty manipulace, sexuální objekty. Může se žena vzepřít okolí? Janáčkovy operní hrdinky na návštěvě v Praze – Káťa Kabanová potkává Kostelničku a Kostelnička potkává Káťu Kabanovou. Vy budete moci potkat, slyšet a zachránit obě v žižkovských ulicích v blízkosti náměstí Jiřího z Poděbrad. Ve 20h na program naváže další premiéra, platforma pro extrémní emoce. Šílená autorská hra dvou slovenských umělců nastupující generace - Stop fucking smiling! Lýdie Petrušová a Tomáš Procházka se ocitají na hranici kýče, trapnosti a průšvihu. „Jsme tlačeni do dokonalé postavy, dokonalé rodiny, dokonalé ženy, dokonalého muže. V dokonalém světě se všichni usmívají!"

Pěst na oko.. Archetypy Stereotypy. Originály!

venušiny dna 2018 - fotoVenušiny dny oslavují všechny ženy. Některá děvčata touží být princeznou, kterou před drakem zachrání ztepilý rytíř. Ale jiná nemají problém draka knock-outovat pravým hákem! Právě těmto dámám je od 19h věnován páteční večer. V divadelních prostorách velmi netradiční noc ženského boxu Girl Power! představí v ringu profesionální sportovkyně, mistryně České republiky proti zahraničním reprezentantkám, stejně jako úspěšnou manažerku či profesorku z vysoké školy. Vyvracením stereotypů je zasvěcena i sobota 10.3. V interaktivní taneční komedii Queendom se role obou pohlaví od dob renesance po současnou pop-kulturu vrství přes sebe a jsou dotaženy až do extrému, ve kterém se tak ukazuje jejich reálná absurdita. Sedm tvorů, sedm ženských těl. Panny, královny, myslitelky, matky a válečnice. Skrze diváckou imaginaci jsou přivedeny k životu a připraveny vzít si zpět, co jejich jest… Úspěšný projekt maďarské režisérky Veroniky Szabó je zábavným mixem současného tance, fyzického divadla s prvky drag show a improvizace. Představení je nonverbální a před diváky tak neklade žádné jazykové bariéry.

Věřím, že jsem především člověk jako ty.” - Nora Helmerová

Kampaň MeToo. Nora. Dior. Řešit feminismus v jednadvacátém století? Vždyť už je v podstatě všechno hotovo. Je rovnoprávnost, volební práva, otcovská dovolená... co by se ještě mělo řešit? Festival Venušiny dny uzavírá nedělní premiéra na motivy slavné hry Henrika Ibsena a internetových diskuzí o feminismu. V inscenaci Vnořen, slovenské režisérky Alžběty Vrzguly, se Ibsenova oslava feminismu rozpíná a zejména směrem dovnitř vytváří prostor pro ponor(ku). „Však buď. Buď člověk, to je v pořádku. I tak přeci zvládneš vyprat, vyžehlit a do večeře vychovat tři děti. Jsi přece silná žena. Samozřejmě, že jsme feministy, ale..."

Venušiny dny opravdu pro všechny...

Festival upozorňuje nejen na neviditelné ženské stránky, ale i na neviditelné ženy. Při této příležitosti probíhá ve Venuši sbírka hygienických potřeb pro neziskovou organizaci Jako doma, která se zaměřuje na ženy - bezdomovkyně. Lidé mohou v průběhu celého března přinášet menstruační kalíšky, vložky, tampóny, zubní pasty, krémy... Bližší informace, jak pomoci, naleznete webu jakodoma.org

Venušiny dny 2018, 7.-11.3. Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3 | FB událost