Včera, dnes a zítra, výstava s podmanivou atmosférou

Galerie Toyen připravila od 1. srpna unikátní výstavu Snežany a Dragomira Lužaićových.

Návštěvníci mohou obdivovat jedinečné obrazy přinášející pohled nejen do krajů kolem Splitu, lodě a loďky, Mostar, jih, … to vše přináší nová výstava. _DSC2897001

Všechno veliké - krásné a dobré, ale i to smutné a bolestivé, co nás v životě potká, je budoucí vzpomínka. Takovou vzpomínku si pak každý z nás uchováváme tak, abychom se k ní mohli opakovaně vracet a žít a čerpat z ní. Taková vzpomínka je radostí a oporou v časech zlých, připomenutím těch, které jsme milovali, toho, co jsme milovali. Obrazy Snežany a Dragomira Lužaićových takové vzpomínky nabízejí a návštěvníci tak mohou nasát podmanivou atmosférou, která z děl obou umělců vyzařuje.

                                                                                                                                                                                                   Jan Dvořák

                                                                                                                                                                                         Foto: Radko Šťastný


Příběh chorvatských manželů

Dragomir Lužaić pochází z chorvatského Zadaru (*1949), vystudoval Elektrotechnickou fakultu v Sarajevu. Před válkou v Bosně pracoval ve společnosti Volkswagen – TAS Sarajevo. Jeho manželka Snežana je sarajevská rodačka (*1952). Na Filozofické fakultě v Sarajevu _DSC2909001vystudovala anglický jazyk a literaturu. Dnes pracuje jako učitelka angličtiny na uměleckoprůmyslové škole v Praze. Malířské řemeslo zdokonalovali nejen praxí i členstvím a různým školením v malířských klubech a svazech v jejich bývalé vlasti. Kvůli občanské válce v tehdejší Jugoslávii museli v roce 1992 opustit domov a s celou rodinou se odstěhovali do České republiky, odkud pocházel Snežanin dědeček Ivan Zelenka.
Od tohoto roku se oba manželé začali také intenzivně věnovat malovaní. Brzy se jim podařilo najít příležitosti k veřejnému představení děl. Nyní mají na kontě již 20 výstav. Své obrazy vystavovali nejen v České republice, ale také v zahraničí, a to pravidelně od roku 1985.