V informačním centru si skauti připomněli 110. výročí narození Jaroslava Foglara

 V galerii Toyen, která je součástí Informačního centra Prahy 3 v Milešovské ulici, se 15. listopadu sešli příznivci spisovatele Jaroslava Foglara, od jehož narození uplynulo v létě 110 let.

_MG_7005Večer pod názvem Let Jestřába: Komponovaný večer k 110. výročí narození Jaroslava Foglara se nesl v pohodové debatní atmosféře. Nechyběli hosté jako Eduard Marek, který byl přímo ve skautském oddíle na Žižkově, který vedl legendární Jestřáb, nebo Jaroslav Hanuš, jenž coby předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara převzal letos in memoriam za spisovatele státní vyznamenání na Pražském hradě._MG_6964

Na Foglara se zavzpomínalo i v rámci „Pistolnického duelu“, kdy kreslíři měli za úkol namalovat nejpovedenější skicu podobizny spisovatele. Byly představeny i nové komiksové příběhy Rychlých šípů, naznačovalo se, že možná vyjde další foglarovka, na příští rok se plánoval po 80 letech návrat na tábor u Sinovíru.

Akce byla pořádána 48. klubem oldskautů Jestřábi Praha v rámci projektu Akademie Jaroslava Foglara.

 

_MG_7022Jaroslav Foglar (1907 - 1999)

Skautský vůdce a spisovatel dobrodružných knih pro mládež ovlivnil několik generací mladých dobrodruhů. Mnohokrát se setkal s nepochopením. Oddíl, který vedl na Žižkově, zakázali napřed fašisté, později i komunisté. Přestože řadu let nemohl publikovat, počet výtisků jeho knih překročil magickou hranici milion kusů. Za svůj plodný život napsal 30 knih (některé i zfilmované), texty k patnácti kresleným seriálům, z nichž některé vycházely řadu let, a spolupracoval na pěti příručkách pro práci s mládeží. Do dějin literatury se zapsal zejména romány Záhada hlavolamu nebo Stínadla se bouří.