Radnice vzdá hold žižkovskému velikánu

U příležitosti 115. výročí narození básníka Jaroslava Seiferta bude 19. září v 10 hodin představena plastika na horním vrcholu Seifertovy ulice. „Dlouhodobě jsme usilovali o důstojný památník žižkovského rodáka a básníka Jaroslava Seiferta. I proto jsme v minulosti řešili otázku záměru na vypsání soutěže ohledně jeho realizace,“ říká starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Plastika Jaroslav Seiferta bude stát v křížení ulic Chelčického, Táboristká a Seifertova. Památník v podobě surrealistické rotující bronzové stuhy vztyčené k obloze v trojúhelníkovém prostoru je svou osou orientován na pražskou dominantu, katedrálu sv. Víta. Dílo působí dojmem záložky v rozevřené „knize“ Žižkova v podobě seifertovského S a nese citát z mistrovy básně Prosinec 1920: „…To slovo letělo jako pták do sítě hvězd…“

V roce 2014 sochař Jan Roith vytvořil sádrový model v měřítku 1:3, který byl v dubnu 2015 zpřístupněn veřejnosti v prostorách žižkovské radnice na Havlíčkově náměstí za účasti básníkovy dcery a významných osobností kulturního života. V červenci 2015 české centrum Mezinárodního PEN-klubu založilo Nadační fond Jaroslava Seiferta, jehož posláním bylo získat finanční prostředky a realizovat výtvarný objekt v roce 30. výročí básníkova úmrtí. Svoji podporu výtvarnému řešení vyjádřila i básníkova dcera Jana Seifertová-Plichtová. Následně byl v září 2015, v předvečer výročí básníkova narození, za účasti ministra kultury, který převzal nad dokončením projektu záštitu, a dalších podporovatelů položen základní kámen díla.

Pozemek k umístění plastiky poskytla rodina Kočí, která také zaplatila projektovou dokumentaci pro stavební povolení. „Souběžně s našimi aktivitami vznikla občanská iniciativa s cílem podnítit a realizovat výtvarné dílo k poctě básníka, proto jsme se k této aktivitě rádi připojili a schválili nákup formy na odlití plastiky v hodnotě 300 tisíc korun.Těší nás, že poctu básníkovi, kterého uznává celý svět, iniciovali sami občané. Své síly v tomto případě spojil soukromý vlastník pozemku, nadační fond Jaroslava Seiferta a městská část,“ upřesňuje starostka Hujová. Cílem nadačního fondu a iniciátorů vybudování památníku bylo dílo dokončit a slavnostně představit za přítomnosti dcery Jaroslava Seiferta a dalších významných osobností kulturního života u příležitosti 115. výročí básníkova narození a současně u příležitosti konání 36. světového kongresu básníků v Praze, který bude věnován právě nositeli Nobelovy ceny za literaturu Jaroslavu Seifertovi.

 

Jaroslav Seifert (* 23. září 1901, † 10. ledna 1986) 
Český lyrický básník, prozaik, publicista a překladatel se narodil v Praze na Žižkově. Je v pořadí druhým českým laureátem Nobelovy ceny (za literaturu, 1984). Ve dvacátých letech minulého století byl spoluzakladatelem, členem a mluvčím uměleckého hnutí Devětsil. V letech 1969–1970 byl předsedou Svazu českých spisovatelů. V 70. letech odešel do ústraní, začal spolupracovat s disentem a stal se jedním z prvních signatářů Charty 77.