Film Šmejdi varoval: Pozor na předváděcí akce!

Bezplatné promítání dokumentu o drsném zákulisí předváděcích akcí pro seniory, které připravila městská část na čtvrtek 26. září v kině Aero, přilákalo diváky všech věkových kategorií.

192248_91011_smejdi1.jpg

Ve dvou časech a za poměrně bohaté divácké účasti, se ve čtvrtek 26. září v žižkovském kině Aero konalo bezplatné promítání dokumentárního filmu Šmejdi. Cílem akce, kterou zorganizovala žižkovská radnice a nad níž převzala záštitu zástupkyně starostky pro sociální oblast Miroslava Oubrechtová, bylo pomoci lidem, kteří jsou nejčastějšími návštěvníky předváděcích akcí, a varovat je před podvodnými praktikami, které jejich organizátoři používají.

           

192265_91015_smejdi2.jpg

Možnosti nahlédnout prostřednictvím autentických záběrů a výpovědí poškozených pod pokličku předváděcích akcí ale využili nejen senioři. „My nejsme bezbranní důchodci, takže jsme na to šli spíše se zájmem. Je hezké, že radnice takové promítání uspořádala. Kdyby si jen pět důchodců rozmyslelo, že už na žádnou akci nepojedou, tak to stálo za to,“ komentovala projekci Pavla Hospodská, která do kina přišla s manželem.

            Ne každý senior je ale imunní proti manipulaci, ponižování a nátlakovým metodám, které prodejci používají, aby seniorům prodali své produkty. „Je bohužel pravda, že takhle se tam lidi k sobě chovají. Tedy alespoň na akcích, které jsem navštívila, takové nátlaky byly a kolikrát i špatné chování a jednání,“ potvrdila Věra Pěkná z Prahy 3. „Takové filmy jsou rozhodně prospěšné, protože ukážou lidem, co za tím je a čemu by se měli vyhnout,“ dodala na závěr.

            Dokumentární film Šmejdi režisérky Silvie Dymákové vstoupil do kin letos v dubnu a od začátku června je možné je za poplatek 60 Kč zhlédnout na filmovém serveru http://www.aerovod.cz. Česká televize film odvysílá v úterý 1. října, tedy na mezinárodní den seniorů, od 20.00 hodin na programu ČT1.