Armáda spásy v novém

Nové komunitní centrum slavnostně otevřela Armáda spásy na území naší městské části v úterý 11. dubna 2017.

naweb1Poté, co musela vyklidit prostory v Biskupcově 36, kde sídlila od počátku své obnovené činnosti v České republice, jí byl nabídnut suterénní prostor vedlejšího objektu v Biskupcově 38. Ten byl sice v nevyhovujícím technickém stavu, ale vlastními silami z něj členové místního komunitního centra vybudovali kvalitní základnu pro svou činnost.naweb2

Kpt. Petr Janoušek na úvod přivítal v zaplněné místnosti všechny účastníky slavnostního otevření a poděkoval za odvedenou práci. Potom se už prostor zaplnil tóny písně Haló, haló v podání souboru Radostné stáří.

Jedna ze zakládajících členek obnovené AS, Daniela Klementová, zavzpomínala na úplné počátky v čísle 36 a řekla: „Přeji si, aby se našlo srdce tohoto nového prostoru, aby zde vládl duch radosti a požehnání.“

Shromáždění pozdravil i vojenský kaplan pplk. Miroslav Kloubek a mimo jiné řekl: „Přeji všem hodně síly a vytrvalosti, protože vaše ruce dělají pro druhé.“

Mezi jednotlivými vystoupeními zněly národní písně a vládla povznesená nálada. Na stolcích vonělo pohoštění a hosté si mohli odnést drobné dárky z komunitní dílny.

Za městskou část Praha 3 vystoupil zástupce starostky David Gregor a podotkl: „Jsem velice šťasten, že vás tu máme, přeji vám vše dobré, ať vás práce naplňuje potěšením a já se těším na další spolupráci s vámi.“

Srdce Bohu, ruce lidem, tento slogan Armády spásy výborně vystihuje podstatu - jsme tu pro ty, kteří potřebují pomoc, pro ty, kdo se ocitli bez střechy nad hlavou, stejně jako pro osamělé a hledající, znělo jednohlasně nově otevřeným komunitním centrem.

Jan Dvořák

 

Box

Armáda spásy

V rámci mezinárodní struktury je Armáda spásy v ČR součástí území Nizozemska, České republiky a Slovenska.

Národní ústředí sídlí v Praze a je řízeno národním velitelem pro Českou republiku. V současné době tuto pozici zastává major Teunis T. Scholtens z Nizozemska. Národní ústředí řídí činnost AS v celé České republice, zajišťuje kontakty s úřady a institucemi na národní úrovni a zprostředkovává spojení s mezinárodní Armádou spásy.

Armáda spásy byla založena roku 1865 Williamem Boothem. V současné době tato křesťanská organizace působí ve 127 zemích světa. V Československu zahájila Armáda spásy práci roku 1919, ale v roce 1950 byla její činnost komunistickým režimem násilně ukončena.

K obnovení práce došlo v roce 1990, kdy se Armáda spásy v ČR zaregistrovala jako občanské sdružení. V současné době působí v Praze, Brně, Ostravě, Havířově, Karlových Varech, Krnově, Opavě, Přerově, Šumperku, Frýdku-Místku, Jirkově, Chodově a Bohumíně. Nejnovější pobočka zahájí v létě 2016 provoz v Křižánkách. Více k historii Armády spásy najdete na stránce Příběh Armády spásy.

Cílem Armády spásy v České republice je fyzická, sociální, morální a duchovní podpora lidí všech věkových kategorií, a to na křesťanských principech. Cílovou skupinou Armády spásy jsou všichni ti, kteří se ocitli v obtížné životní situaci, ale také ti, kteří hledají jakoukoliv duchovní pomoc či oporu. Armáda spásy provozuje sociální zařízení a komunitní centra, ve kterých poskytuje více než 60 registrovaných sociálních služeb. Každý den jejich služeb využívá přes tisíc znevýhodněných osob.