Vítězka soutěže Česká Miss uznala, že Žižkov má svůj genius loci

V minulých dnech proběhla médii zpráva, jak vítězka krásy Andrea Bezděková zkritizovala Žižkov a nebála se jej označit za „špinavou a nebezpečnou čtvrť“. Jsem ráda, že paní Bezděková přijala moje pozvání, které mělo za cíl ji ukázat, jak hluboce se mýlila a jaká naše čtvrť ve skutečnosti je.

Praha 3 má totiž opravdu co nabídnout. Rozsáhlé a členité území ukrývá v sobě mnoho známého i neznámého. Stará zástavba nese v sobě kouzlo, které ocenili ve svém díle básníci jako Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval, ne neprávem se Žižkovu přezdívá pražský Montmartre. Noblesní charakter čtvrtě plný pavlačových domů a strmých uliček stále dýchá atmosférou 30. let, přestože celá původní zástavba byla v ohrožení kvůli řízené asanaci minulého režimu. Ale i něco zlé, je k něčemu dobré. Ať už má na Žižkovský televizní vysílač každý svůj názor, jen těžko si ale můžeme představit třetí městskou část – a i celou Prahu - bez této stavby.

Procházka, na kterou jsem vzala paní Bezděkovou, měla ale jiný cíl. Že Praha 3 není „špinavou“ lokalitou, mohla vidět na vlastní oči, a „nebezpečnou“ již zdaleka také není. Procházka ale nesměřovala jen na pěkná a idylická místa. Ráda jsem vysvětlila, že Koněvovu ulici, která patří k nejrušnějším v naší čtvrti, čekají změny, a to v podobě kompletní rekonstrukce, jež zajistí lepší funkčnost komunikace a zároveň zvelebí prostředí. Pavlačové domy získají po rekonstrukci jinou podobu, o čistotu fasád domů z Prahy 3 se postará připravovaný antigraffiti projekt a velice mě těší, že k čistotě v ulicích pomáháte i vy, občané, kteří často využíváte služeb Čisté Trojky. Neříkám, že se všechny nešvary podařilo dosud odstranit. Dá se ale proti nim účinně bojovat jako v případě nelegálních heren a hazardu, které se podařilo žižkovské radnici potlačit. Rozvíjet neformální sousedské vztahy může napomoci i další projekt, který chystá naše městská část. Prokopovo náměstí v létě ožije blešími trhy, které přinesou do těchto míst život a vrátí tvář této lokalitě a já věřím, že se toto náměstí stane takovým malým pražským Portobello Road na Žižkově.

Dovolte, abych všem popřála příjemný začátek léta a spokojenost do příštích slunečných dní.