Oběti Pražského povstání nesmí být zapomenuty

Dne 5. května si celá země připomněla začátek konce největšího globálního válečného konfliktu. Druhá světová válka uvrhla novodobou Evropu do temnoty a morální bídy. Je třeba si připomínat hrozivé číslo obětí válek s vědomím, že svoboda byla draze vykoupena a mnozí za ní zaplatili cenu nejvyšší.

Pražské povstání, největší bitva druhé světové války svedená Čechoslováky, si vyžádalo téměř tři tisíce mrtvých a zraněných. Každý z nich měl svůj příběh, každý svoji rodinu, která na něj dodnes vzpomíná jako na hrdinu. A jako na hrdiny vzpomínáme na padlé i my bez jakéhokoli klišé. Přes 70 let žijeme v míru, přes čtvrt století ve svobodě a bezpečí, přesto si všichni plně uvědomujeme, že zadarmo tomu tak není. Vděčíme za to občanům, kteří v pravý čas nebyli slabí a bezmocní, vzali osud do svých rukou a snažili se ukončit nejen osobní bolest a morální utrpení, ale zároveň byli i věrní ideálům československého státu. Boje o Pražačku, kde se v budově gymnázia ukrývala posádka SS, patřily k těm nejprudším, které Praha zažila. Oběti bojů stejně jako masakr nevinných rukojmí nesmí být nikdy zapomenuty.

Proto mi dovolte, abych Vás pozvala na Pietní akt na nádvoří Základní školy Na Pražačce, kde v 11 hodin chceme vzdát neskonalou úctu a velký dík těm, kteří si ji právem zaslouží.