Kantořina nesmí být podceňovaným zaměstnáním

Naše městská část letos poprvé pořádala první ročník Kantorského plesu. Není to jen proto, aby se učitelky a učitelé z Prahy 3 společně sešli, pobavili se při tanci nebo nad skleničkou vína. Ze strany radnice tím vzdáváme hold těžkému a mnohdy nedoceněnému povolání.

347848_184643_IMG_8412Být pedagogem znamená v první řadě vykonávat veřejnou službu, která oproti jinému náročnému povolání přináší mnohem více povinností a závazků. Kromě samotné výuky, jež obnáší především zodpovědnost za svěřené děti, stoprocentní soustředěnost nebo řešení konfliktních situací, si každý kantor v drtivé většině odnáší práci ještě domů. Přípravy na hodiny, opravování písemek, kopírování pracovních listů, vypracování prezentací se v učitelském povolání kombinují s týdenními a měsíčními poradami, organizováním školních výletů, třídními schůzkami nebo jinými školními projekty. K tomu můžeme připočíst navíc smutný fakt, že povolání pedagoga oproti minulým dobám ztrácí u veřejnosti neprávem na úctě.

Proto mi dovolte, abych popřála všem učitelkám a učitelům mnoho radosti a spokojenosti a vyslovila přání, aby se z Kantorského plesu stala tradice, která přetrvá do dalších let.