Občané s politiky a odborníky řešili osud Nákladového nádraží Žižkov

V Kongresovém sále hotelu Olšanka se ve středu 26. června sešli ti, kterým leží na srdci osud žižkovského nákladového nádraží. O budoucnosti rozlehlého území přišli s veřejností debatovat politici, odborníci na urbanismus i developeři, kteří chtějí v oblasti stavět.

178906_78123_foto_1Setkání se zúčastnili politici i odborníci. Zleva: pražský primátor Tomáš Hudeček, starostka Prahy 3 Vladislava Hujová a urbanista Rudolf MachSeznámit občany Prahy 3 s plány na budoucí využití areálu Nákladového nádraží Žižkov a umožnit jim vyjádřit svůj názor na toto téma – to byl hlavní cíl veřejného setkání, které se z iniciativy třetí městské části uskutečnilo ve středu 26. června v kongresovém sále hotelu Olšanka.

„Jsem ráda, že můžeme tímto způsobem veřejnosti představit výsledek společného úsilí, které trvalo téměř tři čtvrtě roku. Asi nemusím říkat, jak složitě jsme někdy hledali společnou řeč, nicméně toto je první etapa, od které bychom mohli pokračovat dál,“ řekla úvodem starostka Prahy 3 Vladislava Hujová.

Hlavní část setkání patřila prezentaci nové urbanistické studie, kterou na 178960_78127_foto_23Svoje názory na zástavbu nákladového nádraží mohli občané Prahy 3 vyjádřit i písemněpopud třetí městské části zpracoval Útvar rozvoje hl. m. Prahy (ÚRM). Limity a možnosti dotčeného území včetně navrhovaných řešení rozvržení zástavby v oblasti představil přítomným šéf oddělení změn územního plánu útvaru Rudolf Mach, pod jehož vedením studie vzniká.

Výklad hlavního projektanta pak podnítil následnou diskuzi, ve které představitelé radnice i přítomní architekti a urbanisté odpovídali na dotazy shromážděných občanů. Živá debata se vedla např. o vedení tramvajové trati v daném území nebo o výškové hladině uvažované zástavby. A stranou nezůstala ani plánovaná výstavba polyfunkčního projektu v severozápadní části nákladového nádraží, proti kterému se městská část vloni odvolala.

178904_78124_foto_3Veřejné setkání zaplnilo kongresový sál hotelu OlšankaKromě diskuze v plénu mohli občané vyjádřit své názory na prezentované projekty také písemně prostřednictvím formulářů. Ty pak radnice použije jako podklad pro další jednání o budoucím využití areálu. „Je vidět, že se věci začínají hýbat. V krátké době je to už druhá debata. Nemůžu říct, že se vším, co jsem slyšel, souhlasím, ale veřejné diskuze nákladovému nádraží rozhodně svědčí,“ zhodnotil setkání jeden z jeho účastníků, Štěpán Švec z Prahy 3.