Praha 3 si připomene povýšení Žižkova na město

K příležitosti 134. výročí povýšení Žižkova na město pořádá Praha 3 koncert v kostele sv. Prokopa a fotbalový turnaj o pohár Františka Josefa I.

Roku 1881 byl Žižkov povýšen na město. Praha 3 si tuto událost každoročně připomíná a ani letos tomu nebude jinak. V rámci oslav se uskuteční 13. května od 20:00 koncert předních mistrů klasické hudby v kostele sv. Prokopa a 14. května proběhne fotbalový turnaj žáků ZŠ a MŠ na fotbalovém stadionu Viktoria Žižkov.

Ve středu 13. května rozezní prostory svatého Prokopa skladby J. S. Bacha, I. Playela a J. Halvorsena v provedení houslisty Pavla Šporcla a violoncellisty Jiřího Bárty. Sakrální atmosféru oživí nejen virtuózní barokní opusy, ale též klasicistní dua nebo Passacaglia podle G. F. Händela pro housle a violoncello od Johana Halvorsena. Podle starostky třetí městské části Vladislavy Hujové se bude jednat o ojedinělou akci, kdy se na pódiu setkají přední interpreti vážné hudby a představí po svém díla starých mistrů.

Následující den 14. května bude patřit nejmladším sportovcům. V pořadí druhý ročník fotbalového utkání, kterého se minulý rok zúčastnilo více než 200 žáků a předškoláků, uvítá v areálu stadionu Viktorie Žižkov děti z posledních ročníků mateřských škol a 1. a 2. tříd základních škol. Od devíti hodin ráno až do odpoledne změří svoje síly v přátelském zápase žáci různých škol, který má mimo jiné za cíl těm nejmladším ukázat, že fotbal není jen „elektronický sport“, známý z videoher.

Ve středu 13. a ve čtvrtek 14. května se vždy od 15.30 do 16.30 hodin budou jako součást programu oslav konat také bezplatné prohlídky žižkovské radnice s odborným výkladem.