Privatizace paneláků na dolním Žižkově

Příběh panelových domů na dolním Žižkově  začal koncem 80. let, kdy v rámci sanace Žižkova vznikl komplex panelových domů mezi ulicemi Jeseniova, Roháčova, Žerotínova.

Tyto domy žily z hlediska investic trvale na pokraji zájmu. Největší opravou byla snad výměna žárovek. Naši zdejší spoluobčané trvale přispívali v rámci nájemného více prostředků, než bylo do údržby a oprav domů vráceno.
Až v době před zhruba deseti lety došlo na dílčí investice v těchto unavených domech. Někde se realizovala výměna stoupaček nebo oken. Také elektrické rozvody ve společných prostorech prošly obnovou. Kvalita odvedených prací byla bohužel nízká, což je opakovaná zkušenost z mnoha stavebních akcí pro městskou část.
Zhruba před osmi lety se začalo mluvit o privatizaci bytů v těchto domech. Od té doby byla privatizace stále slibována, ale opakovaně odkládána. Naposledy rozhodnutím o nákladné rekonstrukci vnějších plášťů těchto domů.

Tím však radnice posunula privatizaci do doby, která je pro nájemníky nejméně výhodná. Ceny bytů, které se promítají do odhadu nemovitosti, jsou v Praze na svých historických maximech. Nedávno také došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. A významné je i přenesení povinnosti k odvodu daně z nabytí nemovitosti na kupujícího.

Termín privatizace, kterou si všichni přáli, se tedy blíží. Za jaké ceny se bude prodávat, však dosud nikdo neví. Myslím, že oprávnění nájemníci v těchto domech na dlouhodobý přístup i postupy radnice s láskou vzpomínat nebudou.

Mojmír Mikuláš,
zastupitel za Stranu svobodných občanů