Nepříjemné zprávy pro obyvatele paneláků v Roháčově

Radnice se po 8 měsících od vyhlášení v červenci rozhodla zrušit výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce paneláků v Roháčově 34–44. Viníkem je podle všeho zpracovatel projektu (rozpory projektu a výkazu výměr, odkazy na značky apod.). Rozhodnutí vedení radnice bylo správné, jinak by se věc zřejmě ještě víc protahovala sporem u ÚOHS. Radnice možná vymůže odškodnění na projektantovi, privatizace bytů se tím však dále odsunuje a zmarněná očekávání obyvatel domů už nenahradí nikdo.

Přípravu privatizace komplikuje také oddalování rozhodnutí o tom, co bude s garážemi pod domy a vnitroblokem. Na rekonstrukci vnitrobloku má radnice studii nevalné kvality. Oslovila totiž firmu (D-plus), která s architekturou parků a veřejných prostor nemá předchozí zkušenosti. Studie navíc neřeší, co bude s garážemi pod terénem. Ty jsou v havarijním stavu a jejich rekonstrukce může přesáhnout řád stovek milionů. Privatizovat garáže ale nepůjde a jejich demolice není proveditelná. Nejlepším ze špatných řešení je garáže opravit a dále provozovat, s co nejmenšími ekonomickými ztrátami. Rozhodnutí mělo ale padnout už dávno tak, aby se vnitroblok a garáže rekonstruovaly spolu s domy ještě před privatizací. Řešení podle kuloárů blokuje TOP 09 starostky Hujové, která do rekonstrukce nechce investovat.

V Jeseniově se už snad brzy dočkají, na rekonstrukci a privatizaci ale čekají také obyvatelé paneláků v Táboritské, Ondříčkově a nad Bezovkou. Proč se někde přehledně na internetu nedozvíme, jak daleko práce jsou?

Ondřej Rut (Žižkov (nejen) sobě)