Andreji, bylo toho dost!

Nedávná a stále ještě doznívající politická krize vyvolaná mnohými skandály kolem Andreje Babiše (ANO) ukázala v plné nahotě, s kým že má tu čest naše stále ještě relativně mladá demokracie.

Věděli jsme dlouho, že si Andrej Babiš nepořizoval celostátní média čistě z rozmaru. Že však řídí své novináře a cíleně manipuluje tokem informací k veřejnosti tak, aby mohl hrát své špinavé politické hry, to potvrdily až uniklé nahrávky.

Stejně tak jsme už dlouho tušili, že tato chobotnice kumulující ekonomickou, mediální a po litickou moc má velmi dlouhá chapadla. Že však dosáhnou až do tajných policejních spisů, to potvrdily až události posledních dnů.

Ani o majetkových poměrech tohoto miliardáře jsme nikdy neměli přehnané iluze a o jeho vztahu k placení daní už vůbec ne. Že ale Andrej Babiš nedokáže vysvětlit ani to, jak přišel k obřím majetkům, a chladnokrevně odrbává stát na daních, je na pováženou.

Každý jednotlivý skandál Andreje Babiše by ve vyspělé demokracii stačil k jeho úplnému odchodu z politiky. Bohužel má mocné spojence, a to včetně prezidenta Zemana, a stále ještě významnou podporu části české veřejnosti.

Přesto pevně věřím, že v tomto souboji o charakter naší země a o politickou kulturu nakonec Andrej Babiš nezvítězí. Ať už jsme sociálními, občanskými či třeba křesťanskými demokraty a naše strany nejsou dokonalé, jedno nás spojuje. Je to úcta k hodnotám, na kterých je naše demokratická společnost postavená. A schopnost v rozhodující chvíli říct – Andreji, bylo toho dost.

Radek Hlaváček
zastupitel za ČSSD