Národní filmový archiv uvádí obnovenou premiéru němého filmu Hříchy lásky s živým hudebním doprovodem

V prostorách kulturního centra Národního filmového archivu 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov bude v pátek 25. srpna ve 21:00 uvedena obnovená premiéra němého snímku z roku 1929 průkopnického režiséra Karla Lamače Hříchy lásky.

Zleva Gaston Jacquet a Walter RillaProjekci doprovodí elektronická hudba, za kterou stojí Johana Švarcová z kapely Kazety, elektroakustický skladatel a zvukový umělec Martin Ožvold a Jan Kratochvíl z hudebního dua DVA.

Hudebníci přicházejí s elektronickým doprovodem inspirovaným šumy, texturou filmového materiálu a trampské písně. Výsledný zvuk tvoří velká škála elektronických i živých nástrojů, Johana Švarcová ovládá na míru zhotovenou elektrifikovanou kalimbu, Jan Kratochvíl hraje na citeru. Zvukový umělec Martin Ožvold zastřešuje hudební doprovod elektronickými prvky. Základem hudební složky jsou šumové vlny tvořené pohybem filmového materiálu a nahrávka trampské písně Cariboo z roku 1929. Dobový zvuk písně se objevuje v průběhu celého příběhu ve formách odkazů a vzpomínek, které se neodvratně dostávají divákovi pod kůži, tak jako se příběh neodvratně řítí k svému konci.

Režisér Karel Lamač natočil Hříchy lásky podle scénáře Václava Wassermana na konci éry němého filmu, což umožnilo obsadit do hlavních rolí herce různých národností. Herce Ivana ztvárnil Jan Rovenský, jeho ženu Soňu si zahrála krásná Italka Marcella Albani, roli jejího hereckého partnera ztvárnil německý herec Walter Rilla a do role ředitele divadla byl obsazen Francouz Gaston Jacquet. Procesem klasické filmové rekonstrukce a restaurace byl snímek přiblížen podobě z roku svého uvedení. Obnovená premiéra Hříchů lásky proběhne v pátek 25. srpna 2017 po téměř osmdesáti osmi letech.

Prostor pro kulturu 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov provozuje od roku 2016 Národní filmový archiv. V prostorách kulturní památky probíhají od června do září třikrát týdně projekce Letního kina v kolejišti, po celé léto se konají koncerty v cyklu Hudba v kolejích a další doprovodné akce. Po celou sezónu je denně od 12:00 otevřený bar Pragotron, který zajistí možnost posedět na terase i mimo kulturní program.