V květnu jsme si připomněli 75. výročí atentátu na R. Heydricha

Osudy obyvatel Žižkova jsou pevně spjaty s pomocí parašutistům, kteří vykonali atentát na Reinharda Heydricha. Putovní výstava k výročí této akce zamíří za Žižkov v polovině července a bude trvat do půlky srpna. Nepromarněte možnost shlédnout mnoho dobových fotografií a dozvědět se nové informace z pozadí této hrdinské akce!

anthropoid jiřákKvěten se nesl ve znamení připomínkových akcí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, a to po celé naší zemi. K výročí této hrdinné akce byla otevřena v parku Klárov putovní výstavu Antropoid. "Místo jsme si nevybrali náhodou, přes ulici se nachází dům, kde měly byt Marie Kovárníková se svou sestrou“ říká Miloš Borovička, mluvčí Československé obce legionářské a dodává „Ty zde přebíraly zprávy o Heydrichově denním programu, které předávaly parašutistům."

Autoři putovní výstavy chtějí připomenout nejen hrdinství vojáků, ale především nezištnou pomoc řady domácích spolupracovníků, kteří za to často zaplatili mučením a životy svými i svých blízkých. Výstavu připravil kolektiv autorů s historiky Jaroslavem Čvančarou a Vlastislavem Janíkem.

Výstava je v češtině a v angličtině, aby oslovila i zahraniční turisty, kteří se o atentátu mohli dozvědět třeba z nových filmů. Uvádí tak některé věci na pravou míru a zároveň navádějí na další místa v Praze a okolí, která jsou spojené s parašutisty a jejich pomocníky. Výstava bude na Klárově do 15. června, pak se přesune na Karlovo náměstí. „I území Prahy 3 je spjato s parašutisty a jejich podporou ze strany místních obyvatel. Proto od poloviny července do poloviny srpna bude výstava k vidění také u nás, na náměstí Jiřího z Poděbrad,“ upřesňuje Alexander Bellu.

Hlavním pražským opěrným bodem parašutistů se stal byt rodiny Moravcových v Biskupcově ulici na Žižkově. Konkrétně jim zde pomáhala paní Marie Moravcová, která získala pro parašutisty pomoc prostřednictvím bývalých kolegyň ze svazu Dobrovolných sester Čs. červeného kříže. Její syn Vlastimil, obstarával parašutistům kurýrní spojení a aktivně se podílel na přípravě atentátu. Druhý syn Miroslav bojoval v řadách 310. čs. stíhací peruti ve Velké Británii a zahynul 7. června 1944 při havárii svého letounu. Marie Moravcová spáchala sebevraždu při zatýkání gestapem 17. června 1942. Vlastimil Moravec a jeho otec Alois byli popraveni 24. října 1942 v Mauthausenu. K hlavním spolupracovníkům parašutistů patřil i Jan Zelenka-Hajský. Tento učitel, bývalý náčelník Krušnohorské sokolské župy a spolupracovník čs. zpravodajské služby, je bezvýhradně podporoval v plánech na uskutečnění atentátu. Spolu se synem Janem Milíčem a manželkou Františkou parašutistům všestranně pomáhal a poskytoval jim ubytování ve svém bytě v Biskupcově ulici č. 1837/4 na Žižkově (naproti bytu Moravcových). Jan Zelenka i jeho syn Jan Milíč spáchali sebevraždu 17. června 1942. Františka Zelenková byla popravena 24. října 1942 v Mauthausenu. „Nesmíme zapomínat na hrdinské činy obyvatel Žižkova, kteří položili život za svobodu našeho národa,“ uzavírá Alexander Bellu.