OPEN CALL (for opinions) - premiéra divadelního experimentu STUDIA LAJF ve Venuši ve Švehlovce

Nově založené STUDIO LAJF uvede 20. června od 20 hodin premiéru svého netradičního autorského projektu, který je koncipován jako otevřená výzva pro názory veřejnosti z řad respondentů, kteří se dobrovolně zapojili do projektu, a také dalších účastníků, kteří přijdou se svým názorem nebo i bez něj na premiérový večer ve Venuši ve Švehlovce. Jejich postoje, přesvědčení a osobní zkušenosti se stanou součástí instantního diváckého manifestu. Vy, tady a teď.

Názor sám o sobě, problémy s jeho formulací, obavy z jeho nedokonalosti, jeho vyslovení a sdílení jsou tématem tohoto participativního divadelního projektu, který vzniká kolektivně během procesu zkoušení a uvádění. Projekt vychází z hypotézy, že velká skupina lidí dnes své názory na důležitá společenská témata nevyslovuje nahlas, protože se cítí se svým názorem osamocena a má pochybnosti, zda její názor má dostatečnou relevanci. Zároveň projekt reflektuje opačný extrém naší doby, kdy jsou lidé dnes a denně vyzýváni k vyjadřování názorů uznávaných v jejich sociální bublině jako ty správné a aktivismus a participace se stává módní záležitostí či marketingově využívanou značkou.

„Jaký slogan byste dali na svůj předvolební billboard? Co byste řekli v projevu pro milion posluchačů? Považujete některá témata za zásadní, ale přesto o nich veřejně nemluvíte? Z jakého důvodu? Dělá vám problém odlišit svůj názor od názorů ostatních? Nebo se naopak rádi vyjadřujete na veřejnosti? To jsou jen některé otázky, na které bychom se chtěli zeptat našich diváků, říká iniciátorka projektu a divadelní režisérka Marika Smreková. Pokud vám přijde, že názorů kolem vás je příliš a že nevíte, co to ten (váš) názor vlastně je, nemusíte se bát přijít. „Nevím je totiž také názor a občas je důležitější vnímat a poslouchat a hrát si a nesmysl povýšit na jediný smysl,“ dodává dramaturgyně Veronika M. Kyrianova. Projekt slibuje živou formu interaktivní divadelní expozice, která naplní celý prostor Venuše ve Švehlovce bizarními instalacemi a performancemi.

 

STUDIO LAJF je instantní divadelní kolektiv složený z absolventek JAMU a DAMU, který vznikl na popud výzvy festivalu Venušiny dny ve Venuši ve Švehlovce. Přes své genderové složení se nezabývá primárně „ženskými tématy“, ale ukazuje ženy jako autorky, partnerky a aktérky společenského i uměleckého dialogu. Studio Lajf tentokrát ke spolupráci přizvalo belgického hudebníka Wima Dehaena.