Jemná krása řemesel

Marcela Zweschperová a Irena Štyrandová

Jemná krása řemeselKřehká krása polozapomenutého drátenického řemesla se stala inspirací pro Marcelu Zweschperovou, která vytváří originální drátenické šperky, s nimiž se prezentovala na výstavách v Litoměřicích, Mostě, Praze,

Poděbradech a ve Vídni. Umělkyně se narodila v Brně, kde strávila své mládí, avšak žije a tvoří v Praze. Spletité síťky jemných šperků spředené rukami Marcely Zweschperové, která čerpá inspiraci v přírodě, tolik připomínají něžné pavučinky. Její šperky jsou originálním doplňkem v každém věku, na nošení všední i sváteční a mají úspěch u nás ale i v cizině. „Drát je úžasná věc“, říká umělkyně Marcela Zweschperová. Každý nový šperk, který vytvoří, fascinuje originalitou, nápadem a nevěřitelně jemným provedením.

Druhá vystavovatelka, paní Ing. Irena Štyrandová, žije v Litoměřicích, kde v roce 2003 založila o. s., dnes zapsaný spolek Dílna ručního papíru. Ve své tvorbě se zabývá ručním papírem, papírovinou a souvisejícími technikami tak, aby vynikl papír jako podivuhodné a významné výtvarné médium.

"Papír je prastarý, přírodní, přátelský produkt, tvárný, ušlechtilý materiál. Papír prochází celým mým životem. Byl mým studijním oborem, profesním zaměřením, dnes zálibou  a prostorem k sebevyjádření Ruční papír si sama připravuji tradičním  postupem. Pracuji intuitivně s praxí technologa a hledám pro sebe nové možnosti vyjádření, aby vše přidané- do hmoty či na povrch- mohlo krásu papíru povýšit.  Nejčastěji experimentuji s  rostlinami, které svou strukturou vytváří otisk, vpíjí se barvou nebo splývají s původními vlákny. Papír přijme a vypoví - objeví se nový, mou rukou neřízený  obraz.“

Přijďte se o výše zmíněném přesvědčit i vy na výstavu, která bude probíhat od 13. 7. do 4. 9. 2017 v prostorách Galerie pod radnicí MČ P3.