Jaroslav Štědra a Barevné doteky v Toyen

Galerie Toyen představuje od 2. listopadu současnou tvorbu malíře Jaroslava Štědry pod názvem "Barevné doteky".

_DSC4027001Je to autor s jasným výtvarným názorem a rukopisem. Jeho řemeslně dokonale zvládnutá malba je pro něj médiem a nejpřirozenějším prostředkem komunikace.

V zaplněné galerii Toyen se o hudební prolog postarali studenti žižkovského Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Jaroslava Štědra po zahajovacím slovu poděkoval návštěvníkům a k zhlédnutí své výstavy vyzval přítomné slovy: "Zážitek je váš." Dlužno dodat, že zážitek to byl opravdu nevšední. _DSC4020001

Jaroslav Štědra vždy vychází především z vlastního prožitku tohoto světa a usiluje vyjádřit osobitý názor na život svým pojetím malby. Jeho obrazy nás zavedou do nového, imaginárního prostoru, a přesto odrážejí realitu, jeho křehká vizuální _DSC4031001výpověď dokáže diváka zcela upoutat. Jisté podobenství s přírodními cykly nevolí náhodou, protože právě v přírodě, najmě v krajině Jaroslav Štědra vždycky nacházel svoji inspiraci. K výsledné vizuální esenci prožitého napomáhá um a mistrovsky uchopená technika, ovládnuté zákonitosti kompozice a barevných kompatibilit. Jen občasná křehká linie na Štědrových plátnech připomíná inspiraci v reálu, který ale malíř přetavuje do harmonie valérů a vnímat tak jeho obrazy je dobrodružné a uklidňující zároveň. Apel na divákovu vlastní imaginaci pak dodává jeho dílům mentálním prostor a dává nám šanci vidět svět Štědrovýma očima. Zaznělo to i v zahajovací řeči na vernisáži - Štědra nepotřebuje dlouhého vysvětlování a nesrozumitelných komplikovaných komentářů, co umělec říká, míní. Mluví k nám za něho jeho obrazy.

                                                                                                                                                                                                     Jan Dvořák

                                                                                                                                                                                       Foto: Radko Šťastný

 

Jaroslav Štědra narozen 4. 1. 1945 v Teplýšovicích. Studoval na SOŠV v Praze. V minulosti působil jako pedagog na SUPŠ v Praze na Žižkově. Člen JUV, člen uměleckého sdružení Kompresionistů. Svými díly je zastoupen v mnoha sbírkách doma i v zahraničí Vystavoval na 25 samostatných a 30 společných výstavách.