Aeroškola slaví 10 let rekordním počtem kurzů

Pár levných foťáků ve foyer kina Světozor a hrstka filmových nadšenců. Tak vypadaly začátky Aeroškoly. Za 10 let prošlo jejími filmovými a uměleckými kurzy přes tisíc studentů.

aeroVe vedení kurzů se vystřídaly inspirativní osobnosti, jako dokumentarista Bohdan Bláhovec, fotograf Respektu Matěj Stránský nebo ostřílený animátor Martin Kublák, spolupracovník Jana Švankmajera. Jubilejní školní rok slaví Aeroškola dosud nejširší nabídkou kurzů, které začínají v říjnu, a zápis do nich již čile probíhá. Pro děti je připraven třeba tradičně oblíbený kurz animace, dospělí si mohou vybrat mezi populárním kurzem komiksu s oceňovanou výtvarnicí Toy Box, klasickou animací nebo zcela novými kurzy střihu a filmové kritiky s publicistou Vojtou Ryndou.

Vše začalo projektem Film aktivně pro školy, v rámci kterého jsme s Frantou Topinkou pořádali moderované školní projekce,“ vzpomíná spoluzakladatelka Aeroškoly Linda Arbanová. „Ve stejné době jsme chtěli založit dětský kroužek animace. Najít vhodné prostory nebylo vůbec jednoduché. Nakonec našel první kurz Aeroškoly útočiště v podzemním foyer kina Světozor, kde jsme historicky první skupinku dětí s pomocí primitivního vybavení učili, jak vytvořit svůj vlastní animovaný film,“ popisuje Arbanová, jak se v hlavách dvou nadšených studentů Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v roce 2008 zrodil nápad ve spolupráci s pražskými artovými kiny Aero a Světozor založit Aeroškolu - vzdělávací platformu, která nabízí mimo jiné širokou nabídku výtvarně a filmově zaměřených kurzů pro kohokoli, kdo se chce posunout dále ve své tvorbě, nebo se prostě jen chce naučit něco nového. Kroužek animace, který využíval tehdy pár levných digitálních foťáků a obyčejné stativy, se časem rozrostl a musel se přestěhovat z provizorních prostor Světozoru do nově zprovozněného Bia Oko na Letné, kde dostal k dispozici komoru vedle promítacího sálu. Dnešní „plakátárnu“.

Ve stejný rok se ke dvojici zakladatelů a koordinátorů Aeroškoly přidal Mirek Velš z kina Aero, který přišel s nápadem založit dětský filmový tábor Aertěk. „O tábor začal být brzy obrovský zájem, počet účastníků rychle rostl a dnes funguje ve třech turnusech,” komentuje Arbanová populární filmově-animační letní jízdu, která letos také slavila dekádu.

Od komiksu po VJing

S dalším růstem a novými kurzy pro dospělé se v roce 2014 Aeroškola přestěhovala do samostatného ateliéru v Ambrožově ulici na pražském Žižkově, kde funguje třetím rokem a pomalu jí i tento prostor začíná být malý. Vybudovala si kolem sebe stálý tým lektorů složený z absolventů pedagogických fakult a odborníků nejen z oblasti filmu. Od začátku jejími kurzy prošlo 650 dětí a na 400 dospěláků. Mezi ty nejúspěšnější patří i letos probíhající animace s Martinem Kublákem a komiks s kreslířkou a výtvarnicí Toy Box, z těch minulých je to například kurz dokumentárního filmu s Bohdanem Bláhovcem. Zpočátku bláhově vypadající plán se tak vyvinul v projekt, který ve své oblasti nemá obdoby. „Jsme pyšní na to, že máme nejširší nabídku kurzů pro širokou veřejnost na téma filmu u nás,“ líčí Arbanová. Ambice zakladatelů zde však rozhodně nekončí, Aeroškolu plánují do budoucna dále rozšiřovat a umožňovat tak dalším nadšencům posunout se ve své vášni o mílové kroky vpřed. Na obzoru jsou například originální kurzy sound designu s hudebníkem Bonusem nebo dílna VJingu.

Do dětských kurzů se lze hlásit prostřednictvím mailu prihlasky@aeroskola.cz. Více informací o kurzech najdete zde.