Koncert k povýšení Žižkova na město představil veledíla starých mistrů

Koncert předních českých hudebníků a smyčcových virtuózů – houslisty Pavla Šporcla a violoncellisty Jiřího Bárty v kostele sv. Prokopa na Žižkově, který se konal 13. května, byl bezpochyby důstojnou oslavou 134. výročí povýšení Žižkova na město a zařadí se mezi největší hudební události pořádané v tomto roce v Praze 3.

264231_136742_koncert_1.jpg

Po krátkém úvodu faráře P. Miloše Szabo a starostky městské části Vladislavy Hujové se zaplněný kostel svatého Prokopa na Sladkovského náměstí zaposlouchal do brilantního provedení jak sólových skladeb, tak duet od Johanna Sebastiana Bacha či Igaaze Playela. Zatímco violoncello Jiřího Bárty temně bublalo pod tíhou barokního kontrapunktu, Šporclovy housle jasně promlouvaly v sakrálním prostoru svatého Prokopa, který se stal pro tento večer důstojným koncertním místem. Po doznění závěrečných tónů Halvorsenova Passacaglia pro housle a violoncello zaslouženě sklidili oba interpreti od nadšených posluchačů dlouhotrvající ovace ve stoje.

264239_136743_koncert.jpg

Praha 3 si výročí povýšení Žižkova na město každoročně připomíná. Součástí letošních oslav výročí jsou i komentované prohlídky žižkovské radnice, která byla před 125 lety dostavěna. Prohlídky začínají v 15.30 a v 16.30 hod. Na stadionu žižkovské Viktorky dnes bojují žáci MŠ a prvního stupně ZŠ ve fotbalovém turnaji o pohár Františka Josefa I, který při příležitosti výroční povýšení pro malé fotbalisty připlavila městská část ve spolupráci s občanským sdružením Viktoria Žižkov.