Jako pocta českým pilotům proletí nad Prahou stíhací letouny

V souvislosti s oslavami 70. výročí konce 2. světové války se od 24. do 27. dubna koná na Hradčanském náměstí výstava vojenské techniky, na kterou naváže výstava v Jiřském klášteře, jež mapuje sedm válečných let prostřednictvím autentických snímků českých fotografů.

261238_135450_prazsky_hrad_2.jpg

Přesně v 16 hodin uvede prezident České republiky Miloš Zeman výstavu „70 – 2. světová válka objektivem českých fotografů“ na náměstí U Svatého Jiří v areálu Pražského hradu. Sedmdesát dokumentárních fotografií bude ilustrovat sedm válečných let nejhoršího globálního válečného konfliktu, který si vyžádal miliony obětí na životech. Při té příležitosti se uskuteční průlet dvou stíhacích letounů JAS-39 Gripen, které symbolicky vzdají poctu pilotům, jež bojovali v 2. světové válce. Vojenskou atmosféru doplní statická ukázka spojeneckých protiletadlových zbraní – sovětského kanonu vzor 39 a britského 40mm kanonu Bofors.

Po skončení programu bude expozice, kterou pořádá Vojenský historický ústav ve spolupráci se Správou Pražského hradu, otevřena pro veřejnost zdarma do 19 hodin.

Průlet proběhne v nižších rychlostech ve směru letiště Kbely – Pražský hrad – Bílá hora, poté stroje provedou levotočivý manévr na západní hranici Prahy a vrátí se zpět na letiště Čáslav.