Architektura v Lublani

Výstava fotografií staveb světoznámého architekta Josipa Plečnika k příležitosti jeho 60. výročí úmrtí a 145. výročí narození se otevřela vernisáží ve středu 13. září v Plečnikově salonku informačního centra.

webMěstská část Praha 3 ve spolupráci se Slovinským Spolkem Josipa Plečnika zde představují práce členů Fotoklubu Antona Ažbe ze Škofja Loky Petera Pokorna, Izidora Jasenka a Sreča Rovšeka.

Výstavu za přítomnosti představitelů velvyslanectví Slovinské republiky v Praze zahájil Iztok Toplak ze Spolku Josipa Plečnika. Zasvěcený komentář k vystaveným fotografiím a Plečnikově významu pro metropoli Lublaň poté přednesl historik architektury Prof. Vladimír Šlapeta. Slavnostní atmosféru vernisáže umocnil přípitek vybranými slovinskými víny. web1

Cílem výstavy je návštěvníkům představit perlu urbanismu a rodiště architekta Jože Plečnika, slovinskou Lublaň. Návštěvníci zde uvidí Lublaň nejen jako rodiště a působiště mimořádného architekta Jože Plečnika, autora kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, ale i jako podmanivou metropoli. Lublaň je město plné nádherné architektury, spojené s její bohatou historií, ale především právě s působením Jože Plečnika, jehož architektura dává Lublani nezaměnitelný urbanistický ráz.

Nevelká velikostí, ovšem nikoliv významem, tak probíhající výstava vhodně doplní akci Slovinské dny, která na náměstí Jiřího z Poděbrad proběhne 23. září. Jak řekla vedoucí odboru kultury Eva Hájková: „Se slovinskou stranou spolupracujeme dlouhodobě na zapsání kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam světového kulturního dědictví Unesco a máme tedy velkou radost, že právě tato akce rozšiřuje povědomí o Lublani.“

                                                                                                                                                                                                      Jan Dvořák

                                                                                                                                                                                       Foto: Radko Šťastný