Koncert Václava Hudečka a rybí polévka přilákaly davy lidí

Tradiční akce městské části – adventní koncert a rozdávání rybí polévky na Jiřáku – si nenechaly ujít davy lidí. Zatímco koncert Václava Hudečka uchvátil svou precizností, rybí polévka o den později připomněla hodnoty Vánoc.

04Tóny špičkových umělců se rozezněly 15. prosince v sakrálních prostorách kostela Nejsvětějšího Srdce Páně.07 Za doprovodu smyčcového souboru Musica Lucis Praga vystoupili sólisté Václav Hudeček, Miroslav Vilímec a Markéta Stivínová, kteří přehráli skladby Bacha, Vivaldiho, Telemanna, Corelliho, Janáčka a Šostakoviče. Všichni tři patří k současné interpretační špičce vážné hudby. Václav Hudeček dostál své pověsti a jeho přednes se melancholicky i jásavě vrýval do srdcí všech přítomných. Pozadu nezůstávali ani Miroslav Vilímec, koncertní mistr České filharmonie, nebo flétnistka Markéta Stivínová, kteří za doprovodu smyčcového souboru Musica Lucis uchvátili precizností skladeb starých mistrů.

 

Adventní rybí polévka

09O den později se konala zcela jiná akce. Starostka Vladislava Hujová navařila spolu s kuchařkami v ZŠ náměstí Jiřího z Poděbrad rybí polévku, kterou spolu s radními rozlévala na Jiřáku. 15

Od nepaměti patří rybí polévka k našim vánočním tradicím a připomíná podstatu Vánoc, jako je láska k druhým a radost z našich bližních. Jsem ráda, že se z rybí polévky stal u nás milý obyčej, jenž zahřeje a potěší v předvánočním shonu,“  řekla starostka Vladislava Hujová.

Polévka byla vyrobena z několika desítek kaprů, kilogramů zeleniny, hlavně mrkve, celeru a petržele. Polévka byla zahuštěna moukou a omaštěna máslem a podávala se jak jinak s krutónky a sekanou petrželkou.

 

Recept na rybí polévku (6 porcí)

16Vývar: 500 g rybích kostí, hlavy, 200 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), 50 g cibule, 5 kuliček celého černého pepře, 3 kuličky nového koření, 1 bobkový lístek, sůl, 2 l vody13

Polévka: 300 g kořenové zeleniny, 100 g cibule, 50 g másla, 50 g hladké mouky, 2 l rybího vývaru, 200 g rybího masa, popř. jiker nebo mlíčí, 1 svazek petrželky, špetka muškátového květu, pepř, sůl, 220 ml smetany

Krutony: 150 g veky, 30 g másla, sůl

Do studené vody vložíme rybí kosti a zeleninu, přivedeme k bodu varu, stáhneme plamen, sebereme pěnu, přidáme divoké koření a pozvolna táhneme asi 1 hodinu (necháme jen mírně pobublávat). Poté přes husté síto scedíme. Cibuli a kořenovou zeleninu na polévku nakrájíme na jemné kostičky nebo nudličky, orestujeme na másle, zalijeme vývarem, zavaříme jíšku, přidáme na kostičky nakrájené maso, jikry a mlíčí, které jsme si uvařili zvlášť v osolené vodě, dochutíme solí, pepřem a lehce muškátovým oříškem. Veku nakrájíme na kostičky a orestujeme na másle, nakonec přidáme sůl. Hotovou polévku podáváme s krutónky a sekanou petrželkou.