Sázením květin do záhonu v dolní části Václavského náměstí, úklidem parku na Senovážném náměstí, odstraněním černého výlepu a vyčištěním podchodu viaduktu u Bulhara vyvrcholila akce 72 hodin odhalením vzpomínkové lavičky, která má upozornit veřejnost na aktuální válečné konflikty, během nichž umírají čeští vojáci, přitom samotným událostem je přikládána mnohem menší společenská důležitost, než by si zasloužily. Projektu, který chce instalací vzpomínkových laviček veteránů vzdát hold padlým vojákům a také upozornit na jejich těžkou a mnohdy nedoceněnou práci, se městská část Praha 3 zúčastnila jako jedna z prvních z celé Prahy.

„Rozhodli jsme se touto formou upozornit na těžkou práci vojáků a vzdát úctu novodobým veteránům, o nichž se domníváme, že jsou společností neprávem opomíjeni. Lavička tak ponese němé poselství, zároveň na ní může každý odpočívat a zároveň zavzpomínat,“ uvedl během slavnostního zahájení autor projektu Aleš Sedláček.

Akce se zúčastnil také zástupce starostky Jan Materna, který prohlásil, že se radnice Prahy 3 ztotožňuje s myšlenkou projektu a jeho mottem „Poděkovat není slabost“: „Jsem pyšný, že se Praha 3 stala první městskou částí v hlavním městě, kde se instalovala lavička válečným veteránům. Díky ní si připomínáme nejen tragickou smrt našich čtyř vojáků v Afganistánu v červenci 2014, ale činy všech ostatních válečných veteránů. Tato lavička je symbolem, který nám je připomene pokaždé, nejen při příležitosti Dne válečných veteránů, který připadá každoročně na 11. listopad. A to si ti, kteří bojují za naši svobodu, ač daleko od domova, jednoznačně zaslouží.“

Odhalení lavičky je součástí kampaně 72 hodin, která probíhá od 8. do 11. října na řadě míst České republiky a účastní se jí okolo 23 tisíc dobrovolníků, jež po tři dny prostřednictvím úklidu či výsadby zeleně zlepšit své okolí. V parku před Základní školou Chelčického se v rámci akci symbolicky zasadil mladý stromek.

„Všichni chceme pěkné prostředí pro život a tato akce nám říká, že pro ty, kteří ji organizují a také pro ty, kteří se zapojili, to nejsou jen prázdná slova,“ uzavřel Jan Materna.

Akce proběhla pod záštitou starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové.

Do projektu, který právě probíhá v Praze 3, se můžou dobrovolníci stále přihlašovat na těchto odkazech:
http://www.72hodin.cz/2015/projekty/uklid-zelene-kolem-skoly-a-jejiho-okoli
http://www.72hodin.cz/2015/projekty/stanaci-opet-pomahaji-ve-skolce
http://www.72hodin.cz/2015/projekty/sber-odpadku-u-nakladoveho-nadrazi-zizkov