„Památky v novém“ můžeme interpretovat dvěma způsoby: hmotné památky a jejich nové využití a „památky“ jako paměti přenesené v čase formou vzpomínek, tradic a osudů,“ vysvětlila vedoucí Odboru kultury Eva Hájková, koordinátorka Dnů žižkovského kulturního dědictví. Takovou „památkou v novém“ je například Nákladové nádraží Žižkov, o němž se v rámci Dnů žižkovského kulturního dědictví chystá výstava Kdyby nebylo to, co bylo o žižkovské MHD, včetně modelů vláčků a jiných dopravních prostředků z minulých desetiletí i současnosti, která proběhne od 4. září do 1. října v nově otevřeném kulturním centru Tapatan – ostrovu čtení a her v Seifertově ulici č. 35.

„Přímo v prostorách nákladového nádraží se chystají další zajímavé akce, které unikátní funkcionalistickou budovu připomenou prostřednictvím divadelních her, přednášek, městských slavností či workshopů - 25. září zde proběhne Atelier NNŽ!, prezentace teoretických a praktických výstupů na téma transformování bývalých industriálních prostor se zcela jiným využitím, 17. října zažije poprvé divadelní premiéru Hra o Nádraží, pásmo divadelních miniinscenací, 30. září Večírek nezávislého divadla vol. 2, ve dnech 19. a 20. října multižánrový program Nádraží letí, díky němuž si malí i velcí návštěvníci užijí pravou městskou bojovku, jízdu rikšami, hudbu i divadlo,“ upřesnil zástupce starostky Matěj Stropnický.

Tím ale Dny žižkovského kulturního dědictví zdaleka nekončí. První školní den 2. září mohou děti prožít tradičně v hospodě U vystřelenýho oka, kde na ně čeká kulturní a sportovní den, soutěže v malování, live show Kašpárka v rohlíku či běh cyklostezkou včetně lákavých výher. V prostorách kultovního výčepu ostatně můžete navštívit i jiné akce – 10. září se zde uskuteční workshop na téma Propojení odpočinkových zelených koridorů s kulturou a výtvarnem ve spolupráci se SUPŠ a AVU, zakončený koncertem skupiny The Platic People Of The Universe, 19. září už od 10 hodin je naplánováno Sochařské sympozium, které vyvrcholí od 19 hodin vystoupením Tata Bojs.

Zmiňovaný Ostrov her a čtení Tapatan nabídne 16. a 23. září povídání na téma Pojďte dál – Co skrývají a netají útroby funkcionalistického domu v památkové zóně Žižkov, 3. října se můžete zúčastnit vernisáže Narodil se ostrov – výstavy prací studentů VOŠUP Žižkov.

Jako každý ročník nebudou chybět ani komentované vycházky, tentokráte na Novém Židovském hřbitově a na Židovském hřbitově (8. září, 6. října). O židovských zvycích se budete moct dozvědět více 8. září v Atriu, v němž se uskuteční přednáška s promítáním a koncerty uměleckých souborů Jidiš ve třech a Židovský folklór. 22. října zde též proběhne přednáška, která seznámí veřejnost s nominací kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na zápis do Seznamu kulturního dědictví Unesco.